üst

sgdp

Yüzde 10’luk SGDP kesintisi kaldırıldı

SGK yeni aldığı bir kararla emekli aylığı ve yaşlılık maaşı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlere uygulanan yüzde 10 oranındaki SGDP kesintisini kaldırdığını duyurdu. Sosyal güvenlik destek primi olan bu durum emekli olduktan sonra başka bir işte çalışanları kapsıyordu. Bu vatandaşların maaşlarında %10’luk bir kesinti oluyordu.

SGK kendi internet sitesinde yaptığı duyuruda; “Yaşlılık veya emekli aylığı bağlandıktan sonra çalışmaya devam edenlerin aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisi kaldırılmıştır” açıklaması yaptı. Kararın yeni düzenleme olduğunu belirterek, düzenlemenin 10 Şubat 2016’da yayınlanan Resmi Gazete duyurulduğu söylendi.

10 Şubat 2016 Resmi Gazete’de yapılan açıklama ise şöyle:

“Buna göre, 4/a (SSK- hizmet akdiyle çalışanlar), 4/b (Bağkur- kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar) ve 4/c (Emekli Sandığı- kamu görevlileri) kapsamında yaşlılık veya emekli aylığı alanlardan, esnaf olarak çalışmaları sebebiyle aylıklarından SGDP (sosyal güvenlik destek primi) kesintisi yapılanların bu kapsamdaki sigortalılıkları 29.2.2016 tarihi itibariyle sonlandırılacaktır”

Emekli aylığı ve yaşlılık maaşı alıp da başka bir işte çalışanlar Mart 2016 ayından itibaren böylece maaşlarını yüzde 10 fazla alacaktır. Başka bir değişle başka bir işte çalışmayan normal bir emekli gibi maaş alacaktır. Bu müjdeli haberi de vermiş olduk.

Bir önceki yazı olan 100 TL SGK prim desteği nedir, nasıl başvurulur? başlıklı makalede 100 tl devlet desteği, 100 tl sgk desteği ve 100 tl sgk desteği başvuru hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , , ,

Trackbacks/Pingbacks

  1. Emekli olarak çalışanların hakları nelerdir? | SGK Hizmet Dökümü, SSK Sorgulama, Edevlet - 5 Mart 2016

    […] emekli olup da çalışanlar binlerce kişi var. Bunlar her ay SGDP ödeyerek çalışmaya devam ediyor. Emekli olarak çalışanların iş kanuna göre hakları var. […]

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz