üst

Yetim Aylığı Almak için Eşinden Boşanmak

boşanan kadının yetim aylığı alması

boşanan kadının yetim aylığı alması

Dün haberlerde bu konu yer aldı. Yapılan incelemelere göre 22 bin kadın yetim aylığı almak için eşinden boşanmış. Yanlış okumadınız, evde tek maaşla yetinemeyen çiftler, babası vefat etmiş ve emekliliğinden yararlanmak için yani ondan kalan yetim aylığını almak için boşanmaya gidiyorlar. Bu çiftler daha sonra resmiyette boşandıkları halde eşi ile yaşamaya devam ediyor. Peki bu çiftleri kim ihbar ediyor ve SGK ekipleri bunları nasıl inceliyor? Bunları sizler için araştırdık.

Nasıl İnceleniyor?

Gelen şikayetler sonrası SGK incelemede bulundu. Yetim maaşı alabilmek için 22 bin çiftin devleti dolandırdığı ortaya çıktı. Eşinden boşandıktan sonra yetim olan kadın, 900 TL ile 2000 TL arasında yetim aylığı alabiliyor. Olayın en fazla meydana geldiği il ise İzmir oldu. İzmir’den bu durum ile ilişkili 7 bin şikayet alan SGK, bu şikayetlerin 3 bin tanesini inceledi. 3 bin şikayeti inceleyen kurum, 1700 çiftin bu şekilde yetim aylığı aldığı halde, beraber aynı evde hayatlarına devam ettiği ortaya çıktı.

SGK ekipleri bu şikayetleri incelemek için çiftin evine girip, evde erkek ayakkabısı ve etrafta çiftin eski fotoğraflarını görünce burada bir erkeğin yaşadığına karar kılıyor. Daha sonra çift hakkında devleti kandırmaktan dava açılıyor. Ani yapılan incelemelerde bu şekilde binden fazla durum tespit edildi. Maaşların kesilmesi ve önceden yapılan ödemelerin geri iadesinin sağlaması yönünde dava açıldı.

Kimler İhbar Ediyor?

Boşandıkları halde yetim aylığını alıp beraber yaşamaya devam eden çiftleri kimin ihbar ettiği ortaya çıktı. Bilindiği gibi boşanan kadın yetim aylığı aldığı zaman, anne ve kız kardeşlerin aldıkları maaşlarda düşme oluyor. Çünkü babadan kalan emekli maaşı aile arasında bölünüyor. Bu bölünme ne kadar fazla olursa yetim maaşı o kadar düşük oluyor. Aldıkları maaşları düşen anne ve kardeşler hemen ALO 170 ihbar hattını arayarak şikayette bulunuyor.

Bunun yanı sıra maaş alabilmek için 25 yaşından küçük kızlar, 70-80 yaşlarındaki akrabaları ile evlendiriliyor. Bunları tespit eden yetkililer bunların da evliliklerin ve maaşlarının iptali için dava açıyor. Türkiye’nin geldiği son hali sizin yorumlarınıza bırakıyorum.

Bir önceki yazı olan Yaş Büyütme Emekliliği Etkiler Mi? başlıklı makalede emekli olmak için yaş büyültme ve yaş büyültme ve emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz