üst

images.jpg

Yaş büyütme emekliliği etkiler mi?

Emeklilik sisteminin yaş üzerinden hesaplanması, yani primi dolan bireylerin bir de yaş beklemeleri gündeme geldiğinden beri farklı düzenlemeler de art arda sıralanıyor. Bu bağlamda ortaya atılan yeni durum; sigortasını daha önce yatırmamış yahut da yatırmış olan bireylerin, doğum tarihlerinin yanlış yazıldığına dair, mühürlü ve istenilen kurum onaylı olarak SGK’ya sunulması halinde, emeklilik primlerinde ve emeklilik yaşında düzenlemeye gidilir. Bu halde; yaşlarını büyüten bireylerin çok daha erken emekli olabilmesi de söz konusu olur.

Yeni Genelgeler

Daha önceki dönemlerde, sigorta tarihinin dikkate alınması söz konusu idi. Ve bu dönemde, yaşlarında değişiklik olan bireylerin, yaşlarının büyütülmesi yahut da küçültülmesi SGK tarafından dikkate alınmazdı. Yeni genelgeler içerisinde yer alan yaş değişikliği; artık mahkeme kararlarını gerekli kılmıyor. Ve sigortası yatırılmaya başlayan ve yatırılmaya başlamayan bireylerin, değişen yaşları SGK tarafından da dikkate alınıyor. Bu halde; emeklilik çok daha erken zamanlarda da gelebiliyor, çok daha geç zamanlarda da gelebiliyor.

Yeni Genelge İçeriği Nedir?

5490 sayılı, nüfus hizmetleri kanununun içeriğinde yer alan; 38. Madde gereğince; aile kütüklerinin bazı hallerden dolayı yaş sıkıntısı taşıdığına değinilmiştir. Bu bağlamda; maddi hata kapsamı içerisinde değerlendirilen, hatalı ve eksik yaş sorunları düzenlenmeli ve bu düzenlenme bireyin sosyal hayatına değinmelidir, içeriğini barındırıyor.

• Nüfus işleri genel müdürlüklerinin düzenleyebileceği hale getirilen bu tür maddi hatalar, artık mahkeme kararlarına dayatılmak zorunda tutulmuyor.

• Nüfus müdürlükleri, yaş ile alakalı var olan doğru ve gerçekçi sorunları belgelendirdiği taktir de SGK bu sorunu ciddiye alır ve kişinin emeklilik tarihini bu belirtilen belgeli ve gerçek yaşa göre ayarlar.

image

SGK emeklilik yaşı hakkında sorun yaşayan bireyler için yeni bir çıkış kapısı olarak görülen bu genelgenin, aslında birçok hatalı kimlik taşıyan bireyler açısından çok fazla önem arz ettiği de görülmektedir.

Nüfus müdürlüklerinde yapılabilecek bu işlemin, en doğru ve en gerçekçi aşamasını öğrenebilmek adına mutlaka kendinize en yakın nüfus müdürlüğüne gitmeli ve merak ettiğiniz aşamaları öğrenmelisiniz. Yaş, artık emekli olmanın bir sorunu değil.

Bir önceki yazı olan Doğum yardım parası nedir, başvuru şartları nelerdir? başlıklı makalede doğum parası 2016, doğum parası başvurusu ve doğum parası nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

, ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz