üst

staj ssk

Staj Sigortası Emekliliği Etkiler Mi?

Staj yaparken yatırılan sigorta emekliliğe etkisi hakkında konuşmak istiyoruz. Bu konuda çok soru geliyor. Özellikle ticaret lisesinde okuyan birçok öğrenci okul hayatı içerisinde, iş hayatını da yaşamaya başlar. Bu bağlamda çalışmaya başlayan öğrencilere okul tarafında bir adet sosyal güvenlik numarası verilir. Bu numara; öğrencinin staj yapmış olduğu anlarda SGK kaydının da başlamış olduğunun göstergesi olur. Ve kişiler bu SGK numaralarını hayat boyunca kullanırlar. Ve ileriye dönük hesapların yapılmaya başlanması ile birlikte staj dönemin ait ödemelerin görülememesi de an itibari ile söz konusu olur.

Staj Süreleri Ve Emeklilik

SGK hizmet cetveli içerisinde görülmeyen staj dönemi primlerin sizleri şaşırtmaması gerekir. Çünkü; staj yahut da çıraklık dönemi içerisinde ödenen primlerin aslında kısa vadeli sigorta kollarına mensup prim ödemeleri içerisinde yer aldığını bilmelisiniz. Bu bağlamda ödenmiş olan primin aslında yalnızca kısa vadeli çalışmaya göre belirlenmiş olduğunu ve paylara bölündüğünde içerisinde; ölüm, malullük ve yaşlılık oranlarının olmadığını görmek söz konusudur. Sizler, staj döneminde yatan sigortalarınızın priminize destek olmayacağını bilmeli ve fakat bazı haller açısından bunu bir artı olarak görmelisiniz. Çünkü sigorta priminiz görünmese dahi sigorta başlangıcınız ( iş kazası/ meslek hastalığı durumlarında ) staj döneminizi gösterecektir. Tabi belirli istisnalar dışında.

Staj Süresinde Sigortalı Olmak

staj-sskStajyerlerin ve çırakların aslında emeklilik hesabına dahil dahi olmayan sigortalarının neden yattığını hepimiz merak ederiz. Bu bağlamda yapılabilecek en ayrıntılı açıklama; staj yahut da çıraklık anında çalışan küçüğün, çırağın, stajyerin başına gelebilecek olumsuz hallerin karşılanması, rapor sürelerinin belirlenmesi ve iş güvenliğinin sağlanabilmesi söz konusudur.

Çırağın, stajyerin ve küçüğün raporlu anları SGK tarafından primlerinin ödenmiş olduğu anlara tekabül etmesi durumda çalışamadıkları günler boyunca da ödenek alabilirler. Aslında uzun vadeli getiri sunmayan kısa prim ödemeleri, staj anındaki dönemi büyük ölçüde güvenli kılmaktadır.

Staj Başlangıcı Sigortalılık Başlangıcı

İş kazası ve meslek hastalığı gibi uç durumlarda sigortalılık tarihi staj dönemindeki girişi gösterir iken asıl emeklilik tarihi; malullük, yaşlılık ve SGK sağlık primlerinin ödenmiş olduğu tarih olarak gösterilecektir. Hayatın ne getireceği belirsizdir ve aslında uç bir durum gibi görünse de saydığımız; iş kazası ve meslek hastalığı durumlarında staj döneminizin size sağladığı yararı gözleriniz ile göreceksiniz.

Bir önceki yazı olan 4A, 4B, 4C Nedir, Farkları Nelerdir? başlıklı makalede 4A ile 4B farkı, 4a nedir ve 4B ile 4C farkı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1831 tNVBA9AkL7bJRG_HFD7u3CdcGLcKMGHTSow_ae_xfxvmbzoXXl4TEFSUYZ6pkbz1 d6069adcdf3f5ca04641ede9a58227d062df1deb&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz