üst

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

Sosyal güvenlik kurumu, sağlık konusunu önemli bir şekilde ele almakta ve çalışan yada çalışmayan tüm vatandaşların sağlık sigortalarından faydalanabilmesi açısından çalışmalar yapmaktadır. Vatandaşların gelir tespitini yaparak, ödemesi gereken prim miktarları belirlenmekte ve şartlar doğrultusunda da Genel Sağlık sigortasından faydalanmasına yardımcı olunmaktadır. Soybis sorgulama sayesinde artık birçok kişi bürokrasi işlemlerinden kurtulacak ve zaman kaybetmeden sorgulamaların tamamını yapabiliyor konuma gelecektir.

Sosyal-Yardım-Bilgileri-Sorgulama-300x188

Prim miktarı tamamen kişinin gelir durumuna göre belirlenmekle beraber, gelir düzeyi alt sınırda ise prim ödemesine gerek kalmadan, sağlık sigortası haklarından faydalanabilmektedir. Bir vatandaşın sosyal yardım alabilmesi için izlemesi gereken bu yollarla beraber, başvurması gereken bölgeler söz konusudur. Böylelikle e-devlet sistemi üzerinde ise bilgilerin sorgulama işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulaması için Tıklayınız!

Sosyal yardım bilgi sistemi hizmet getirileri de şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Yardım başvurusu yapan vatandaşların muhtaçlık merkezi veri tabanları kullanılmak suretiyle, bizzat devlet tarafından yapılmaya başlanmış ve bireyler muhtaçlıklarını ispatlama külfetlerinden kurtarılmıştır.
  2. Yardım başvurusu yapan vatandaşlar, tek tek kamu kurumlarını dolaşarak bu durumla alakalı evrak toplamak yerine, sadece nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle yardıma müstahak olup olmadığı belirlenmeye başlanmıştır.
  3. Yoksul vatandaşlar için yardıma erişim süreci kısaltıldı.
  4. Kamu kurumları tarafından mükerrer yardım verilmesi engellenmiş olup; sosyal yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ve daha geniş bir kitleye ulaşması durumu söz konusu olmuştur.
  5. Yardım başvurusu yapan vatandaşların durumları ile ilgili belge talebinde bulundukları kamu kurumlarında oluşan iş yükü azaltılmıştır.
  6. SYD vakıflarında yaşanan yoğunluk giderildi, vakıf çalışanlarının sosyal inceleme yapmaları için ayırdıkları zaman arttırıldı.

Bir önceki yazı olan Evde Bakım Maaşları başlıklı makalede evde bakım maaşı nasıl alınır ve evde bakım maaşları sgk hakkında bilgiler verilmektedir.

,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz