üst

SGK’ya Milyonlarca Kişi Yapılandırma Başvurusu Yaptı

SGK kısmen borç yapılandırma gibi hizmetleri sunmakta ve sigorta kapsamı içerisinde olan kullanıcılar için kolaylık sağlamaktadır. 1 Ekim 2014 tarihinden bu yana yapılan prim borçları yapılandırma sürecine toplamda 2 milyon başvuru geldi!

Borç ödeme planının toplam maliyetini 33 milyar 369 milyon 190 bin 304 lira 12 kuruş olarak bildiren SGK, sigorta primi yapılandırması ile beraber bu gibi durumların ortadan kalkacağı ve borçları taksit olarak kullanıcılara ödeme kolaylığını sağlayacağını bildirdi. Bu yapılandırma sürecini ise 2016 yılının ilk ayına kadar sürdürecek olan SGK, bu sürece kadar 3 milyar 719 milyon 891 bin 961 lira 90 kuruş tutarında bir tahsilat gerçekleştirdi.

Rakamın ise Ocak ayına kadar daha fazla artacağı düşünülürken, kitleler borç yapılandırma amacıyla beraber SGK’ya başvuru yapmaya da devam ediyor. Taksit durumlarını yapılandırdıktan sonra bizlere sunan SGK, sürecin ise 2016 yılının Ocak ayına kadar uzatılması konusunda karar aldı. 2014 yılında ilk olarak çıkan ve daha sonra 2015 yılının Nisan ayına kadar uzatma kararı alan SGK yönetimi, daha sonrasında bu tarihi Eylül 2015’e kadar uzatmış, şimdi de Ocak 2016’da son uzatma durumunu gerçekleştirmiştir. Başvuru yapamayan vatandaşların bu tarihleri kaçırmamaları gerektiği için en kısa sürede Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve Merkez Müdürlüklerine başvuruların yapılması gerekmektedir.

SGK, geçtiğimiz yıllarda 2 milyon kişinin kayıt dışı çalıştığını tespit etmiş, bu durum ile alakalı da kalıcı önlemler alma yolunda çalışmalar yapmıştı. Böyle bir yol izlendiği vakit ise kitleler ne sağlık sorunları ile alakalı yardım alabiliyor, ne de emeklilik yaşını doldurabiliyorlar. Bu yüzden kesin çözüm olarak mutlak suretle yapılandırmaların gerçekleştirmesi gerektiğini vurgulayan SGK, en kısa vadede sizlerin başvurusunu da beklediğini altını çizerek vurguluyor.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz