üst

wp-1460890313809.jpg

Sgklı hastaneye ne kadar fark ücreti öder?

Sgklı yani sağlık guvencesi olup da hastaneye gidenler hastaneye ne kadar fark ücreti diğer bir adıyla katkı payı öderler, bugün bu konu hakkında konuşacağız. Öncelikle sigortası olup da hastaneye gidenlerin ödediği fark ücreti bölüme göre değişiyor, ancak aldığı sağlık hizmetine bakıldığında ödediği fark cüzi bir miktar olarak karşımıza çıkıyor.

İster kamu isterseniz özel sağlık kuruluşlarına gidin, sgk kapsamındaki çalışanlar ve emekliler sağlık giderlerinizin belli kısmını sgk karşılar, üstünü cebinizden ödersiniz. Ancak sgk çatısı altındaki vatandaşlar nereye ne kadar ödediklerini ya da ödemediklerini tam olarak bilmiyorlar. Hal böyle olunca daha sonra önlerine çıkan faturalara itiraz ediyorlar.

SGK, kısa adı SUT olan Sağlık Uygulama Tebliğinde tüm tedavi ve ilaç giderlerini yazar. Bunun dışında herhangi bir fark ödemezsiniz. Muayene, tahlil, doktor, ameliyat, tıbbi malzeme dahil SGK; hem kamu hem de özel hastane ve polikliniklere, vatandaş adına ödeyeceği rakamı belirliyor. Kamu hastanelerinde cebinizden beş kuruş bile çıkmadan tedavi olup, taburcu oluyorsunuz.

Ancak özel hastanelerde iş değişiyor. Özel hastanelerde acilin dışında, özel hastane, üniversite hastanesine ya da branş hastanesine gidip tedavi olduğunuzda; SGK, SUT üzerinden, sağlık gideriniz için hasteneye bir ödeme yapıyor, özel hastane ise SGK’nın ödediğinin iki katına kadar sizden para talep edebiliyor. İşte bu alınan ücrete, fark ücreti deniyor.

Şimdi gelelim hürriyet gazetesinde yer alan köşe yazısında bu konu hakkındaki soru cevap şeklinde aklınıza takılan tüm soruların cevabını bulabileceğiniz paylaşımımda. Bu soruların dışında bir sorunuz olursa alttaki yorum kutusundan bizlere yazabilirsiniz.

* Kamu hastanelerinde ücretsiz tedavi görebilir miyim?
SGK kapsamı altında nüfusun tamamı kamu hastanelerinde tedavi olur ve hiçbir ödeme yapmaz. Sadece kişilerden muayene katılım payı kesilir.

* Muayene katılım payı ne demek?
GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanmak için hem kişiler hem de bakmakla yükümlü olduklarının ödedikleri bedel, muayene katılım payıdır. Aile hekimleri dışında, tüm doktorlar, diş hekimleri, ayakta tedavide kullanılan ilaçlar, vücut dışı protezler ve tüp bebek için muayene katılım payı ödeniyor.

* Muayene katılım ücreti ne kadar?
Kamu hastaneleri ve eczanelerde 5 lira, özel sağlık kuruluşlarında 12 lira. Ücret kesintisi, eczanelerde kişilerin kendisinden, sağlık kuruluşlarında ise kişilerin aylıklarından kesiliyor.

* Özel hastanelerin tümünde tedavi olabilir, tahlil yaptırabilir miyim?
SGK ile anlaşmalı olan tüm özel hastaneler, polikliniklerde tedavi olabilir, tahlil yaptırabilirsiniz.

* Özel hastanelerde para ödeyecek miyim?
SGK, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) üzerinden özel hastanede, tedavi gördüğünüz sağlık sorununuza göre farklı farklı ödemeler yapıyor. SGK’nın ödediğinin üzeri için de özel hastaneler sizden fark alıyor. 

* Fark ücreti neye göre belirleniyor?
Fark ücreti, SUT üzerinde belirleniyor ve hastanenin sizden talep edeceği rakamın oranını da yine SGK belirliyor. SGK’nın ödemediği sağlık giderlerini hastane sizden fark ücreti talep edemiyor. 
* Fark ücreti ne kadar?
Özel hastaneler, SGK’nın sizin için ödediği ücretin en fazla iki katına kadar sizden fark alabilir, daha fazlasını talep edemez. Örneğin, özel hastanede muayene oldunuz, SGK, 40 lira ödedi; hastane sizden en fazla 80 lira fark ücreti alabilir. Ya da tahlil yaptırdınız, SGK, o tahlil için 15 lira ödedi, hastane 30 lira fark alabilir. Veya da ameliyat geçirdiniz ve SGK, 3 bin lira ödedi, hastane sizden 6 bin lira talep edebilir.
* Her durumda da fark ücreti ödemek zorunda mıyım?
Kaza geçirdiniz ya da evdeyken apandistiniz patladı ve hastaneye acile gittiniz, hastane sizden fark ücreti alamaz. Yani, fark ücreti, acilin dışındaki haller için geçerli. Bunun dışında; yoğun bakım hizmetleri, yanık tedavisi, kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavisi), yeni doğmuş çocuklara veriler sağlık hizmeti, orta-doku-hücre nakli, doğum nedeniyle yapılan cerrahi işlemler, diyaliz tedavisi, kalp-damak cerrahisi için hastaneler fark ücreti alamıyorlar.
* Acil sonrasında özel hastanede tedavim devam ederse, fark öder miyim?
Acil durumun sona ermesi sonrası iki alternatifiniz var. Ya kendinizi kamu hastanesine nakil ettireceksiniz ki, hiçbir ücret ödemeyin. Ya da bulunduğunuz özel hastanede tedaviniz devam edecek, o zaman da hastane sizden fark ücreti alacak.
* Fark ücreti hangi hastaneler için geçerli?
Kamu dışındaki tüm özel, üniversite, vakıf, branş hastaneleri ile özel poliklinikler için geçerli.
* Gözlük bedelini SGK ödüyor mu?
Ödüyor ama GSS kapsamındaki kişilerin tamamı malzeme katkı payı ödemek zorunda.
* Malzeme katkı payı nedir?
Sağlık hizmetinden yararlanabilmek için ödenecek tutar. Katılım payı ödenecek tıbbi malzemeler ise şunlar: Görmeye yardımcı malzemeler, ağız protezleri, protezler.
* Katılım payı için ne kadar ve kime ödeyeceğim?
SGK’nın ödediğinin yüzde 10’u ve yüzde 20’si oranında katılım payı ödenir. Örneğin, SGK, proteziniz için 50 lira ödediyse, 5 lira katılım payı ödersiniz. Görmeye yardımcı malzemeler ile ağız protezleri SGK’ya bağlı kişilerin aylıklarında kesilir. İş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına tutulan sigortalıdan, bu durumları nedeniyle sağlanan tıbbi malzemeler için katılım payı ödenmez.

* İlaç katılım payı nasıl hesaplanıyor?
SGK’nın, SUT kapsamında açıkladığı ilaçların bazılarından ilaç katılım payı alınmıyor. Bu listenin dışındaki tüm ilaçlar için bir pay ödemek zorundasınız. Ayakta tedaviler için sağlanan ilaçlardan yüzde 10 katılım payı ödeyeceksiniz. Katılım payı, SGK’dan aylık alanlar ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler için gelir ve aylıklarından kesiliyor. Diğer kişiler ise SGK ile sözleşmeli eczanelere ödeme yapıyor.

Bir önceki yazı olan Ödenen GSS primleri emekliliği etkiler mi? başlıklı makalede gss emekliliği etkiler mi, gss ile emekli olur muyum ve gss prim ödemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

hasta tedavisi icin devlet yardimi,özel hastanede sgk kapsamında dörtlü test ücreti ne kadar,sgk ilave ücret hesaplama,sgk özel hastane fark ücreti,sosyal sigortalilarin ozel hastanelerde odyecrgi ucretemeklilerin,ssk\lı idrar tahlili ücreti kac tl,tekden hastanesi ssk katkı payı ne kadar

, , ,

One Response to Sgklı hastaneye ne kadar fark ücreti öder?

  1. Can 23 Kasım 2016 at 16:07 #

    Ya kardeşim bu gss nin ne anlamı var hem prim öde üstüne muayane payı ilaç katkı payı ver malzeme payı ver gss için bi ayrıcalık yok. Lanet olsun boşuna prim ödüyoruz. Ödediğm prim yılda 800 tl. Zaten yılda kaç kere hastaneye gidiyoruz.Böyle düzen olmaz olsun.Gss vatandaşı soyma politikasıdır başka açıklaması yok.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz