üst

SGK TC Kimlik No ile Hizmet Dökümü 2016

İnsanlar gelecekte de alıştıkları düzende yaşayabilmek için sigortalı çalışmak veya dışarıdan sigorta yaptırmak zorundadır. İş hayatında olan kişiler sigortalı olarak çalışmaktadır. Zaten çalışan kişilerin sigortalı olarak çalıştırılması zorunludur. Bu durum yasalardan gelen bir zorunluluktur. Yani kanunlarca işverenlerin sigortasız işçi veya personel çalıştırması yasaktır. Kamu da çalışan kişiler içinde aynı durum söz konusudur. Sigortalı olarak çalışan kişiler belli bir süre sonunda çalışma hayatlarının sonuna geldiği zaman daha rahat yaşamak için imkan bulacaktır.

SGK Hizmet Dökümü Nedir

Çalışan kişiler SGK sorgulamak için e-devlet sitesini ziyaret etmelidir. E-devlet sitesinde devlet ile olan ilişkileri öğrenmek için dizayn edilmiştir. Yani kişi herhangi bir borcunu ve devlet olan ilişkileri bu yolla kolayca öğrenebilecektir. SGK hizmet dökümü de e-devlet sitesinden elde edilebilmektedir. SGK hizmet dökümünde kişiler her türlü sigorta bilgilerine ulaşabilecektir. SGK hizmet dökümünde yatırılan sigorta primlerini görmek mümkündür. Aynı zamanda da çalışılan gün sayısının görmek çok kolay olacaktır. Yani kişiler sigortaya ait her türlü bilgilerine e-devlet sitesinden ulaşabilecektir. SGK hizmet dökümünde emeklilik içinde son derece önemlidir.

sgk-hizmet-dokumu-2016

SGK Hizmet Dökümünün Elde Edilmesi

SGK hizmet dökümünü görmek için e-devlet sitesine girmek gerekir. E-devlet sitesine giriş yapabilmek için şifre gereklidir. Bu şifreyi elde edebilmek için PTT şubelerine gitmek gerekir. PTT şubelerinde düşük miktarda bir fiyata şifre alınabilecektir. Şifre aldıktan sonra e-devlet şifresini yenilemek gerekir. Bu konuda e-devlet sitesi yönlendirme yapacaktır.  Bu yönlendirme sonunda yeni bir şifre elde edilecektir. Yeni şifreyi kendiniz oluşturacaksınız. Oluşturacağınız şifreyi unutmamak için bir yere kaydetmemeniz gerekir. Şifre kaybedilirse yeni bir şifre almak için yeniden bir PTT şubesine gitmek gerekir.

Alacağınız yeni şifre için daha fazla para verilecektir. SGK hizmet dökümünün elde edilebilmesi için e-devlet sitesine giriş yapılması gerekir. Hizmet dökümünün elde edilebilmesi için siteye giriş yaparak sorgulama yapmak yeterli olacaktır. Sorgulama ekranından SGK hizmet dökümüne ulaşılabilecektir. Bu ekrandan istenilen günlere ve yatırılan primlere ulaşabilmek mümkün olacaktır. Böylece emekli olunacak zaman hesaplanabilecektir. Aynı zamanda da işveren tarafından bu primlerin yatırıldığının kontrol edilmesi açısından önemlidir.

 SGK Hizmet Dökümünden Emekliliğin Hesaplanması

Emeklilik hemen hemen herkesin arzu ettiği bir sondur. Herkes çalışma hayatının sonunda emekli olmak istemektedir. Bunun için primlerin ve yaşın önemi oldukça büyüktür.  SGK hizmet dökümü günler ve yatırılan miktarlar hakkında fikirler verecektir. Bu hizmet dökümüne ulaşmak için önce sorgu ekranına girerek doğru yere ulaşmanız gerekmektedir.  Emekli olmak için artık her şeyden önce emeklilik yaşının doldurulması gerekmektedir. Çünkü emeklilik yaşı dolmadan emekli olunması mümkün değildir. Özellikle emekli yaşının ileriye çekilmesi emekli olmayı zorlaştırmıştır. Daha önce ki yıllarda emekli olabilmek için çalışılan gün sayısının doldurulması daha önemliydi.

Emeklilik yaşının erken olması ve sigortalı olma yaşının da etkisiyle insanlar oldukça erken dönemlerde emekli olabilmekteydi. Ama bu durum günümüzde değişiklik göstermiştir. Belli bir dönemden sigortasını yatıranlar hariç emeklilik yaşını doldurmak için sorunlar yaşanmaktadır. Bununla birlikte çalışılan ve yatırılan prim sayısı da önemlidir. Bu şartları hepsinin sağlanması halinde kişi emekli olmaya hak kazanacaktır. Tabi bazı durumlarda erken emeklilik durumları söz konusu olabilir. Erken emekli olabilmek için çalışamayacak derece de hastalıklı olmak veya herhangi bir durumdan malulen emekli olma durumlarında olabilecektir. Bu şartlar genelde istenmeyen durumlardır. Şartların dışında uygun olmayan yollardan emekli olmak neredeyse mümkün değildir. Çünkü oldukça sıkı bir şekilde araştırılmaktadır.

Aşağıdaki bağlantılar ile istediğiniz sorgulamayı yapabilirsiniz.

Bir önceki yazı olan SGK 2016 Eczane Protokolü Sözleşmesi başlıklı makalede reçete başına destek, sgk eczane protokolü ve sgk eczane protokolü 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

sgk hizmet dökümü tc ile

, , , , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz