üst

SGK Soyadı Değişikliği – Değiştirme Dilekçesi

SGK Soyadı Değiştirme işlemlerinde, yine bağlı olunan SGK üzerinden yapmanız gerekiyor. SGK Soyad değiştirme işlemleri, bakıldığı zaman SGK üzerinden gerekli Dilekçeleri doldurarak yapılır. Eğer, SGK üzerinden bu dilekçeleri yerli yerinde doldurum yapmazsanız, bu sefer eksik evrak nedeniyle işlemleriniz yarım kalır.

SGK soyadınız evlendiğiniz zaman değişiklik gösterir. Eğer çalışan bir kadınsanız, Emekli olmak için kesinlikle Soyad değiştirme yapmanız gerekiyor. SGK üzerinden yapılan değişiklikle beraber, artık emekli olacağınız dönemler de sıkıntı yaşamadan primlerinizi ödeyerek emekli olmuş olursunuz. SGK İnternet üzerinden bu işlemi yapmak mümkün. Yani, kurumlara giderek sıra beklemeye de gerek yok. Direkt olarak İnternet üzerinden Başvuru formunu doldurarak, Soyadı değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Soyadı Değiştirme Dilekçesi

SGK size bir Dilekçe sunar. Bu dilekçe üzerinden sizde Soyad değiştirme işlemini yaparsınız. Soyad değiştirmek için, ilk olarak yapmanız gereken Dilekçe doldurmak. Buradaki bilgileri sıkı bir şekilde takip ederek, gereken alanları doldurun ve artık sizde soyadınızı değiştirmiş olun. Dediğimiz gibi,çalışan bir kadınsanız, soyad değiştirme işlemini SGK üzerinden kesin yapmalısınız.

Normalde, evlendiğiniz zaman otomatik olarak zaten soyadınız kocanızın soyadı olur. Ama, SGK gibi resmi kurumlara kayıtlıysanız, burada hala Kızlık soyadınız geçer. Çalışıyorsanız ve primleriniz düzenli olarak yatıyorsa, soyad karışıklığı ortaya çıkar. Bunun olmasını istemiyorsanız, kesinlikle Soyad değiştirme işlemlerini yapın.

SGK üzerinden bu işlemi yaptığınız zaman, kısa sürede sizde artık SGK üzerinden kayıtlı olursunuz. İlerleyen yaşlarda soyad değişikliği yapmamışsanız, bu size otomatikman olumsuz yansır. Bu nedenle kesinlikle bu işlemlerinizi zamanında yapın.

SGK Soyadı Değiştirme Dilekçesi Örneği

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı 
…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü 
…………Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü 

……………………… Sigorta sicil numarası ile çalışıyorum. Evlendiğimden dolayı kimlik bilgilerimde değişiklik olmuştur.

Kimlik bilgilerimle ilgili değişikliğin bilgisayar kayıtlarınızdan düzeltilmesini arz ederim. …/… /2015 Saygılarımla

Ad-Soyad :
TC No:
İmza :

 Ek:
1. Evlenme Cüzdanı fotokopisi
2. Nüfus Kayıt Örneği

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

evlendikten sonra sgk bildirimi,sgk soyadı değişikliği nasıl yapılır,ssk evlilik soyadı değişikliği emeklilik

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz