üst

sgk-ise-giris

SGK Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi

İşverenlerin sigortalı işçi çalıştırmaları halinde; SGK’ ya belirtilen süre içerisinde bildirmiş olmaları gerekir. Bu bildirge SGK tarafınca belirlenmiş olan elektronik ortamda yapılmak zorunluluğu taşır. Aksi halde; bildirge süresi içerisinde iken dahi; posta yahut da herhangi bir yazılı organ aracılığı ile gönderilen belgeler, zaman aşımı sırasında gönderilmiş gibi işlem görür ve bu da yaptırım olarak para cezası ile karşılaşılmasına sebebiyet verir.

Bildirgelerin Teslim Edilme Süreleri

5510 sayılı kanunca belirtilmiş olan bildirgelerin teslim süreleri; sigortalı işçinin işe giriş tarihinden itibaren bir gün önce olmalıdır. Yani; 11.03.2016 tarihinde işe başlayacak olan bir sigortalı işçinin SGK işe giriş bildirgesi mutlaka; 10.03.2016 tarihinde gönderilmiş olması gerekir.

Tarımsal Faaliyet Bildirimleri Nasıl Olur?

Tarımsal faaliyette bulunan sigortalı işçilerin bildirgelerini kuruma ulaştırmak ile yükümlü olan; ziraat odalarıdır. Fakat her tarımsal alanda ziraat odalarının varlığı söz konusu değildir. Bu tarzdaki durumların göz önüne alınması ile ilgili kanun ek olarak; ziraat odalarının bulunmadığı yerler için; tarım il ve ilçe müdürlüklerinin konu ile alakalı olarak sorunluluk sahibi olduğunu açıkça belirtmiştir. Taahhütlü postalar ve elektronik ortam yardımı ile gönderilen tüm işe giriş belgeleri kurumca kabul edilir. Fakat yasal süre; işe giriş, işe başlama tarihinden itibaren ileri sayım ile otuz gündür. Aksi halde bildirim süresi zaman aşımına uğrar ve cezai yaptırımları kaçınılmaz olur.

SGK Sicil Numarası Hakkında

SGK sicil numarası bölümüne TC vatandaşlarının TC kimlik numaraları yazılır iken; yabancı uyruklu vatandaşların da SGK tarafınca verilen sosyal güvenlik numaraları yazılmalıdır. İşlemin gerçekleştirilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken ayrıntı, herhangi bir yanlışlığa mahal vermemek adına; her kutucuğa bir numara gelecek şekilde formun bölümünü doldurmak olmalıdır.

Yaşlılık Aylığı Ve Sigortalı Çalışma

Bir taraftan yaşlılık aylığı alanlar sigortalı olarak çalışmaya başlarlar ise bazı yaptırımlara tabi olurlar. Sigortalı olarak çalışma başladıklarının beyanının yapıldığı adan itibaren, yaşlılık aylıkları kesilir. Aylıklarının kesilmesini istemeyen bireylerin belirtmeleri gerekir. Fakat belirtilen talebin kabulü halinde ilgili bireylerin SGK primlerinin kesileceği de mutlaka bilmeleri gereken bir ayrıntıdır.

Bir önceki yazı olan Staj Sigortası Emekliliği Etkiler Mi? başlıklı makalede sıtaj sigortası, staj sgk ve staj sigortası emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

2 Responses to SGK Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi

  1. Erdi 5 Nisan 2016 at 18:58 #

    Merhaba Ben Luca Programından Kapıcının bordrosunu gonderdim..Devlet Yardımından yararlanamadım.Ne yapmam lazım

Trackbacks/Pingbacks

  1. E-bildirge Sistemi Nedir? | SGK Hizmet Dökümü, SSK Sorgulama, Edevlet - 23 Nisan 2016

    […] Bunun içinde işe giriş bildirgesinin SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir. Çalışan işe giriş belgesi ile birlikte SGK ile bağlantılı olacaktır. Bildirimin gerçekleşmesi ile birlikte çalışan […]

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz