üst

SGK Prim Borçları Silinecek Mi?

Bağ-Kur sigortasına tabii tutulan vatandaşlar, SGK’nın prim borcu konusunda atacağı adımı bekliyordu. Son dönemlerde özellikle Bağ-Kur’luların prim borcunun silineceği konusu fazlası ile gündemi meşgul etmişti. Bunun üzerine ise SGK, vatandaşları bilgilendirmeyi ihmal etmedi. “TBMM’de sunulan SGK prim borcu konusunda alınan karar ise prim borçlarını 6552 sayılı kanun kapsamında yapılandıran esnaf ve çiftçiler için uygulamadan faydalanabilme” kararı verdi.
SGK, Bağ-Kur sigortalıların 12 aydan fazla prim borcu var ise durdurulmasına ve prim borçlarının silinmesine yönelk karar verdi. TBMM’de halen görüşülen bu yasa, 6552 sayılı kanun kapsamında yapılandırılmaya müracaat eden ve 12 aydan fazla prim borcu bulunan sigortalıların uygulamadan yararlanmalarına yönelik düzenlemeye yer verdi. Mecliste görüşülen bu tasarıyla beraber yasalaşması halinde de, prim borçlarının (4/b) kapsamında olan esnaf, sanatkarlar ve çiftçileri de dahil ederek bu talep durumundan faydalanmalarına karşı bir karar aldı. Birçok kişi de SGK prim borçları ile alakalı verilecek kararı beklemedeydi. Bu karar sayesinde pek çok borcu olan kişi de derin bir nefes aldı. Yapılandırma süreci boyunca yapacağınız başvuru ile beraber artık sizler de SGK prim borcunuzu sildirebilir, bu fırsatlardan kesin ve kalıcı olarak faydalanabilirsiniz. Günümüzde pek çok kişi TBMM’den gelecek karara göre hareket etmeye ve bu yönerge üzerinden bir tavır takınmaya dikkatle yanaşıyordu. Özelleştiren bu yasa sayesinde de artık kesin ve kalıcı olarak 12 aydan fazla prim borcu olan Bağ-Kur’luların borcu silineceğine dair kesin bir durum ortaya atılmış oldu.

Siz de SGK prim borçları ile alakalı bir sorun yaşıyor ve kalıcı bilgi edinmek istiyorsanız sitemizi takip etmeyi ihmal etmeyin. Yeni yasalardan ve yürütmelerden sizleri sitemiz aracılığı ile haberdar edeceğiz. 

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz