üst

isten-cikis

SGK İşten Çıkış Bildirgesi

İşten ayrılması, çıkış bildirgesi, 2008 yılı itibari ile uygulamaya girmiştir. Bildirge kapsamında; işten çıkışların bildirilmemesi idari ceza yaptırımlarını zorunlu kılmıştır. Ve bu hususta; genel olarak para cezaları ile karşı karşıya kalınmaktadır. İşten ayrılış bildirgesi, işveren tarafınca sunulan ve işçinin işten çıkmasına bağlı olarak verilmesi gereken bir bildirgedir.

Kamu Kurumları Ve İşten Çıkış Bildirgesi

Kamu kurumlarında çalışan işçilerin, ister memur ister de herhangi bir kadro da çalışıyor olması, işten çıkış bildirgesinin zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Yani; konu ile alakalı kamu kurumu işten çıkan tüm personelinin işten çıkış bildirgelerinin SGK’ ya gönderilmesi ile yükümlüdür.

Bağkurlu Çalışan İşten Ayrılışı

Bağkur kapsamında çalışan işçilerin de işten çıkmaları halinde; işverenlerinin mutlaka işten ayrılış bildirgeleri verme zorunlulukları vardır. Fakat farklı olarak; işten çıkış bildirgesinin teslim edilmesi vergi daireleri tarafınca yapılıyor.

İşçinin İşe Geri Dönmesi 

Ay içerisinde işten çıkan ve çıkış tarihinden ileri sayım halinde; on gün içerisinde tekrar işe dönen işçinin de işten ayrılma bildirgesi mutlaka verilmelidir. Ayrılış bildirgesinin verilmesi sonrasında ise; bireyin işe tekrar başlamış olması, yeniden başlangıç bildirgesi sunulmasını da beraberinde getirir.

İşten Ayrılış Bildirgesi Ne Zaman Verilir?

Sigortalı çalışan ve basit usul üzerinden değerlendirilen çalışanların işten ayrılma bildirgeleri, işten ayrılma tarihinden itibaren ileri sayılarak iki ay içerisinde verilmiş olmalıdır.

Yanlış Verilen Çıkış Bildirgesi

Kuruma sunulmuş olan işten çıkış bildirgesinin; TC kimlik numarası, sicil numarası, iş akdi, ayrılma tarihi ve çok daha geniş bilgilerinin herhangi birinin sorunlu, hatalı olması söz konusu olabilir. Bu bağlamda; elektronik ortam için sunulmuş olan on günlük değiştirme ve düzenleme işlemlerinin varlığından haberdar olmak gerekir. İşverenlerin işten çıkış bildirgelerini on günlük süre zarfında değiştirmeleri, iptal etmeleri mümkündür.

İşten ayrılış bildirgesi ile alakalı olan hataların on gün geçtikten sonra fark edilmesi halinde İŞKUR herhangi bir düzenleme yoluna gitmez. Bu bağlamda yapılması gereken şey; var olan yanlış akdi kanıtlamak olur. Ve kanıtlamanın onanması halinde anca İŞKUR işsizlik maaşı başvurusu yapılabilir yahut da alınabilir.

Bir önceki yazı olan SGK Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi başlıklı makalede sgk bildirgesi teslim süresi, sgk işe giriş ve sgk işe giriş bildirgesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

emekli olunca işten çıkış bildirgesi kapanır mı

, , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz