üst

sgk-ise-giris

SGK İşe Giriş Sorgulama

Sosyal güvenlik kurumu, sosyal devlet anlayışının gerekli olduğu her devlette geçerli olan bir durumdur. Özellikle bu sistem ile düşük ücretlerle sağlık sisteminden yararlanmak ve emekli olabilmek hedeflenmiştir. Hatta emeklilik döneminde bu sistem sayesinden daha uygun fiyatlarla sağlık hizmetinden yararlanılmaktadır. SGK her anlamda kişilere fayda sağlayacak olan bir kurumdur. Bu kurumdan faydalanabilmek de şartlar uyum sağlamakla olacaktır.

Sosyal devlet anlayışına sahip olan devletler vatandaşlarının eğitim ve sağlık gibi ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılayabilmelidir. En azından düşük miktarlarla eğitim ve sağlık ihtiyaçları karşılanabilecektir. Bu nedenle SGK konusunda fikir sahibi olmak faydalı olacaktır.

 SGK İşe Giriş Tarihi Nasıl Sorgulanabilir

SGK bildirim ekranına ulaşmak için ilk olarak e-devlet sitesine giriş yapmak gerekir. Genel olarak artık en güvenli ve en doğru sorgulama bu şekilde yapılabilmektedir.  E-devlet sitesine giriş yapabilmek için sorgulama ekranına ulaşmak gerekir. Sorgulama ekranından doğru ekrana giriş yaparak SGK ile ilgili fikir sahibi olunabilecektir. SGK işe giriş tarihi özellikle emekli olabilme tarihi açısından oldukça önemlidir. SGK işe giriş tarihinden itibaren sigortanın işlemesi gerekmektedir. Sigortanın işlemesi içinde bu durumun sigortaya bildirilmesi gerekmektedir. İşe giriş tarihi sorgulama ekranından kolayca görülebilecektir. Ancak bu noktada sıkıntı yaşamamak için hangi hizmet dökümüne bakılmasının bilinmesi gerekecektir. Farklı bir hizmet alanından sorgulama ekranına giriş yaparak bilgilerinizi öğrenmeniz mümkün değildir. Bu nedenle doğru giriş yapıldığından emin olmak gerekir.

SGK İşe Giriş Tarihi Kontrolü

SGK sorgulama ekranından ulaşılabilecek işe giriş tarihi oldukça önemlidir. Çünkü işe başlanılması ile birlikte sigortanın işlemeye başlaması aynı doğrultu da olmalıdır. Bu durum önceden konuşulacağı için işe giriş için işveren tarafından hazırlık yapılması gerekmektedir. Yani çalışacak kişinin sigorta işlemlerinin tamamlanmış olması gerekir. Sigortasız çalıştırılan işçinin bir gününün bile hakkını araması gerekmektedir. Çoğu zamanda sigortasız çalıştığının farkında olmama durumu söz konusu olabilmektedir. Yani işe giriş tarihinden itibaren sigortalı çalıştığını ve primlerinin ödendiğini sanan çalışanın aslında herhangi bir priminin yatmaması durumu söz konusu olabilecektir.

İşveren bu konuda sorumsuz davranarak çalışanının sigortasının başlatmak için herhangi bir harekette bulunamayabilir. Böyle bir olayla karşılaşanların sayısı günümüzde son derece fazladır. Bunların başınıza gelmesini istemiyorsanız kesinlik bu konunun takipçisi olmanız gerekmektedir. SGK işe giriş tarihinden itibaren sigortaya bildirim yapıldığını görmek için sorgulama yapmak gerekmektedir.  Sorgulama sonucunda da işe başlangıç tarihi ve yatırılan primler rahatlıkla görülecektir.

 SGK İşe Giriş Tarihi Neden Önemlidir

SGK işe giriş tarihinin kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Aslında oldukça ufak görünen bu ayrıntı birçok şeye zincirleme olarak etki edecektir. SGK işe giriş tarihinin sosyal güvenlik kurumuna bildirilmemesi halinde ciddi sorunlar yaşanacaktır. İlk olarak ve en önemlisi kişi sağlık hizmetlerinden faydalanamayacaktır. İşe başlama tarihinin bildirilmemesi ile çalışanın sigortası da başlamayacaktır. Bunun anlamı herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıktığı zaman yüksek ücretlerle sağlık hizmetinden faydalanacaktır. Yani hem maddi hem de manevi zarar uğrayacaktır. Özellikle sigorta primlerinin yatırılmadığından haberi olmayan çalışan bu konunun da takipçisi olmazsa bu sorunun devam edecektir.

SGK işe giriş tarihinin bildirilmemesi halinde emeklilik de tehlikeye girecektir. Çünkü kişi sigortasız ve çalışmıyor olarak görünmektedir. Bu durumda da sigortalı gün sayısında herhangi bir artma olmayacaktır. Emeklilik için gün sayanlar için özellikle bu durum korkunçtur. Emekli olmak için zamanı azalmasına rağmen işverenin sorumsuzluğu nedeniyle çalışan sıkıntı yaşayabilir. Çalışan her şekilde hakkını arayarak zararını kapatmalıdır.

Bir önceki yazı olan SGK sorgulama işlemi nasıl yapılır? başlıklı makalede edevlet sgk sorgulama, sgk sorgulama ve sgk sorgulama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

, , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz