üst

sgk-hizmet-tespit-davasi

SGK Hizmet Tespit Davası

Bugün SGK hizmet tespit davası hakkında konuşacağız. 5510 sayılı kanun hükümlerince; işe girişlerinin bildirilmemiş olduğu, primlerinin ödenmemesi ve bu hallerin SGK tarafından herhangi bir denetleme sonucu ortaya çıkmaması durumunda; sonradan öğrenme dayanağına bağlı olarak açılabilen bir davadır.

SGK Hizmet Tespit Davası Konuları Nelerdir?

Dava; işe giriş belgelerinin tescillenmiş olmasına rağmen kimlik hatalarını içeriyor olması ile; sigorta sicil numaraları hatalarının ve sigortalı görünen kişinin birey olması gerekir iken üçüncü bir kişi olarak görülmesi konuları ile ilgilenir. Hizmet tespit davasında iki taraf vardır ve bu taraflar; işveren ile işçidir. İşveren ve işçi arasındaki edimi belirtmeye dayalı olarak kuruluşmuş sözleşme akdinin mutlaka; hizmet sözleşmesi olmuş olması gerekir. Dava açısından; işçi ve işveren arasında kurulmuş olan; herhangi eser sözleşmesinin yahut da genel tabiri ile hizmet sözleşmesi dışında kalan tüm sözleşmelerin herhangi bir geçerliliği söz konusu değildir.

Tespit Davası Ne Zaman Açılır, Dava İçin Hak Düşürücü Süre Var Mıdır?

SGK kurumuna bildirilen hizmet akdinin sigortalı bir hizmet akdi olduğunu tescil ettirmek üzere açılacak davanın mutlaka; tespiti arzu edilen hizmetin yıl sonundan itibaren ileriye dönük beş yıl içerinde açılmış olması gerekir. Çalıştıkları halde sigortası yatmayan ve bu hali ilam yolu ile ispat eden işçilerin yahut da çalışanların durum anından itibaren; beş yıl içerisinde iş mahkemelerine bildirilmiş olması gerekir. Bildirimin tescili halinde; işverene ödenecek prim cezai tutar ile aylık periyotların birleşimi halinde sunulur.

Dava ile alakalı olarak sayılabilecek tüm konuların beş yıl içerisinde mahkemeye çıkmış yahut da mahkemeye bildirilmiş olması gerekir. Aksi halde; beş yıl tespit davası için hak düşürücü bir süredir. Fakat bu süre; zaman aşımı kavramı ile karıştırılmamalıdır.

Tespit Davasının İspatı Nasıl Olur?

Hizmet tespit davasının ispatı asla zor değildir. Fiilen çalışan bireylerin mutlaka şahitleri olur. Ve bunun yanı sıra davacı; dava konusu çalışma haline bir karineye dayandırabilir. Davaların genel tavrıdır ki; davacı yahut da davalı iddiasını ispat ile yükümlüdür. Fakat iddiasını adi yahut da kesin karine dayandırmış olan bireylerin iddialarını ispat ile yükümlü olma halleri düşler.

Bir önceki yazı olan 6552 SGK Yeniden Yapılandırma Borç Sorgulama başlıklı makalede 6552 sgk yapılandırma borç, 6552 yapılandırma ödeme ve 6552 yapılandırma sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

bağkur yapılandırma da gün hatası davaları,hizmet tescil davası,sgk hizmet tespit davalari ne kadar surer,ssk hizmet tespit davası ne kadar sürer

, , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz