üst

SGK Hizmet Dökümü Yeni Döneme Girdi!

SGK hizmet dökümü tamamen yenilendi! Artık İşveren hilesi tarih olacak! SGK, emeklilik için en kritik belgelerden bir tanesi olan hizmet dökümüyle alakalı yeniliklere gitti ve sigortalı çalıştığı şirketlerde, artık kullanıcıları direkt olarak izleyebilecekler!
Sosyal Güvenlik Kurumu, son dönemlerde elektronik oramlar üzerinde verilen hizmetleri önemli bir şekilde güncellemişti. Buna göre SGK’nın, internet ortamı üzerinde direkt olarak 4A ve 4B’li sigortalılar için hizmet dökümü bilgisi ile güncellediğini bildirmiştir. Bir işverene bağlı olarak çalışan kullanıcılar için hizmet dökümü, emeklilik işlemleri kapsamında fazlası ile kritik bir noktada seyrediyor. Bu yüzden bir kişinin SGK nezdinde geçerli ilk kez sigortalı olduğu tarih, toplam prim ödeme günü sayısı, doğum tarihi ve çalıştığı işyeri bilgileri gibi pek çok bilgiyi görebilecekleri hizmet dökümü işlemini de sıraya soktu. 

Bununla beraber, sigortalı olarak çalışacak olan kişileri tamamen görebilecek ve bu bilgileri inceleyebilecekler. Zira işveren sizlerin sigortasını yatırmadığı dönemlerde ise büyük bir risk taşıyacak ve sorunlar yaşayabilecek. İşverenler ise bu kapsamda artık çok daha dikkatli olmalı; kişiyi, bir başka işyerinden sigortalı olarak göstermesi gibi uygulamaları anında görerek değerlendirmeler altında tutacaklar. SGK hizmet dökümüuygulamasında ki bu yenilik ise sigorta kapsamında çalışan işçilerin de yüreğine su serpti.

SGK hizmet dökümünde kişilerin sigortalı olarak gösterildikleri işyeri bilgisini görecek olan SGK çalışanları, yıpranmaya tabii olan çalışmalar açısından da büyük önem taşıyor. Zira yıpranmaya tabi çalışması olan kullanıcılar için, sigortalı işverene direkt olarak günleri kanuna uygun bir şekilde bildirmesi gerektiğini hatırlatacak. Hizmet dökümüne eklenen bir diğer bilgi ise, sigortalının işten ayrılma nedenidir. Bu bilgi, sigortalıların işsizlik maaşından faydalanabilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. İşten çıkış sebebiyle alakalı olarak işsizlik sigortasından maaş almaya uygun olmayan bir işsiz, kesinlikle işsizlik maaşı alamayacak. 

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz