üst

SGK Hizmet Dökümü e-Devlet’ten Nasıl Alınır?

Emeklilik için gün sayanlar veya çalıştıklarının şimdiye kadar olan kısmını merak edenler, SGK Hizmet Dökümüne bakma zorundalar. Hizmet dökümü sizin o aya kadar yaptığınız çalışmalar ve ne kadar “ Pirim” ödenmiş gibi durumlara kadar bilgileri içerir. İşte bu nedenle, SGK Hizmet alanında yapılanların görüntülenmesi lazımdır. Bunu yapmak için “ SGK” sitesine girmeniz lazım.

2011 Yılında hayatımıza giren “ e-devlet” Şifre olayı, size ait bilgilerle sizin bünyenizde bulunan hizmetlere bakmanızı sağlıyordu. Hizmet dökümü içinde e-devlet şifresi gerekmekteydi. Ama bunu yaparken, şifrenizi kimsenin bilmemesi lazım. Son zamanlarda çalınan kişisel bilgiler yüzünden, başınız derde girebilir.

Hizmet Dökümü Nedir? 

Bağlı olarak çalıştığınız kurum, “ SGK” güvencesi altında her ay sizin sigortanızı yatırır. Buda emekli olmanızı sağlar. İşte bu pirim ödemeleri sizin aynı zamanda Sigorta kapsamınızı oluşturur. SGK hizmetlerinde önemli olan, her ay düzenli Sigortanın yatması. Hizmet dökümü de bunu kapsayan bir yapıdır.

Hizmet Dökümüne Bakma

SGK sitesinden “e-devlet şifresi” adı altında, genel olarak bilgilerinize bakıyordunuz. Ama şuanda e-devlet şifresi olarak değil, “ TC Bilgilerinizin” bazılarını da yazarak bunu yapmak zorundasınız. Bu sistem aslında daha güzel olan bir sistem. Çünkü, TC bilgilerinizi sizden başkası bilemez. E-devlet şifrenizle sisteme girdikten sonra, orada yer alana “ Hizmet Dökümü” sorgulama işlemlerinden genel olarak sorgulama yapabilirsiniz. Buradan size ait olan Sigorta ve Pirim bilgileri gelir. Çalışmaya başladığınız ilk günden başlar ve hangi tarihteysek o güne kadar gelir. Bu sayede sizde genel olarak özet şeklinde durumu değerlendirme yapmış olursunuz.

Hizmet dökümüne baktığını zaman, eğer bir ay yada bir gün bile yatmamış olan Pirim durumunuz varsa, hemen şikayette bulunabilirsiniz. Çünkü bu Pirimlerin toplamında oluşan gün sayısınca siz emekli olmaya hak kazanırsınız. SGK hizmet dökümü ile alakalı aklınıza takılan birşey varsa sorabilirsiniz.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz