üst

SGK Geriye Dönük Borçlanma

Bilindiği üzere son dönemler de SGK’lıların büyük bir bölümü geriye dönük borçlanma konusu ile alakalı bilgi almak istiyorlar. Biz de Web sitemiz üzerinden yeni yılla birlikte en çok sorulan sorulardan bir tanesi olan SGK geriye dönük borçlanma konusunu ele alıyor ve sizlere hizmetler sunuyoruz.

SGK-Geriye-Dönük-Borçlanma

Sosyal güvenlik sistemi üzerinden yurtdışı borçlanması, askerlik borçlanması, grev ve lokavtta geçen sürelerin borçlanması, sanatçı borçlanması gibi borçlanma durumları söz konusu olmaktadır. Bunun haricinde ise prim affı ile geçmiş yıllarda ki gün boşluklarının SSK primi yatırılarak hizmet kazanılmayacak, gün sayısı ise tamamlanmayacaktır.

SGK geriye dönük borçlanma konusunda bu bilgileri sizlere aktarmaktan geri kalmamaktayız. Hizmet borçlanmaları 5510 sayılı kanunun 41. Maddesinde düzenlenmiş olmakla beraber askerlik, doğum gibi 5510 sayılı kanuna göre sonradan borçlanabilecek süreleriniz var ise bunları borçlanmanız mümkün olmaktadır. Bunun dışında ise geriye dönük boşluk doldurma diye tabir ettiğimiz borçlanma düzenlemeleri bulunmamaktadır. SGK geriye dönük borçlanma konusunu bir soru ile sizler için pekiştirelim;

Soru: 1975 doğumluyum ve ismim Serhat. 1990 yılında SSK girişim yapıldı. SSK’da geriye dönük ödemeler var mıdır? Ne zaman emekli olabilirim?

CEVAP: Maalesef ki geriye dönük prim ödeme usulü söz konusu olmamaktadır. Geride kalan prim için ödenmemiş olan boş günler borçlanarak kazanılmamakta. Fakat hükümet, konu ile ilgili yasa çıkartırsa, o dönemler de gündeme tekrar gelebilir. Zira geçmişte bu durum söz konusu olmuştur.

Siz de web sitemizi takip ederek SGK geriye dönük borçlanma konusu ile ilgili yeni yasamaların ve yeni kuralların tamamı ile alakalı bilgiler edinebilir ve konuya ilişkin olarak da ayrıntılı fikirlerden faydalanabilirsiniz.

Bir önceki yazı olan SGK ile İlişkisi Kesilen Paralel Yapı FETÖ Hastaneleri başlıklı makalede erzurum şifa hastanesi, fetö hastaneleri ve izmir şifa sgk hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

geriye dönük borçlanma 2016,sgk geriye dönük borçlanma son dakika,ssk geriye dönük borçlanma 2016,sgk geriye dönük borçlanma ne zaman çıkacak,sgk geriye dönük borçlanma son dakika 2016,sgk geriye dönük borclanma 2016,ssk geriye dönük borçlanma,geriye dönük borçlanma,sgk geriye dönük borçlanma,sgk 4a geriye donuk odeme varmı

,

One Response to SGK Geriye Dönük Borçlanma

  1. sinan kılıç 3 Mayıs 2016 at 12:42 #

    iyi çalışmalar ben devlet dairesinde engelli olarak çalışıyorum daha önceden 1999 yılında bağkur arkasından 2004 sigorta girişim var ve aralarında askerlik dahil boşluklar var bağkurla ssk arasını yada tüm boşlukları borçlanabilirmiyim borçlanabilirsem ne yapmam gerek

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz