üst

SGK Evde Çocuk Bakıcılığı

Avrupa Birliği ile Türkiye’nin finanse edip, ortak çalışma yürüttüğü “Evde Çocuk Bakım Hizmetleriyle Kadın İstihdamının Desteklenmesi” isimli projeye başvurular başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetiminde gerçekleşen başvuru değerlendirmelerinde ise, IPA ve İKG OP altında yürütülen bir durum söz konusu olacak.
Proje, 0-24 ay aralığında çocuk sahibi olan ve hizmet akdine tabii olan (özel sektörlerde işçi statüsünde yer alan) sigortalı olarak halen çalışanlarda geçerli olacaktır.
·         İş hayatına geri dönecek,
·         İlk kez çalışmaya başlayacak veya sigortasız çalıştırdığı çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırmaya başlayacak
·          
Anne ve çocuk bakıcısını istihdam edebilmelerini temin etmek doğrultusuyla 24 aya kadar aylık 300 Euro gibi bir mali destek sağlanacaktır. Sosyo-ekonomik açıdan sigortalı çalışan kadın sayıları ise 1 yılda analık iznine ayrılan ortalama çalışan kadın sayıları, nüfusları ve proje bütçe kısıtlı kredilerine göre İstanbul, Bursa ve Antalya ilçelerinde uygulanacak. Böylelike 5.000 annenin ve 5.000 çocuk bakıcısının dolaylı yol üzerinden projeye dahil edilmesi, 10.000 kadının kayıtlı istihdama kazandırılması mümkün olacaktır.
Projenin geçerlilik ve uygulanma süresi de 30 ay olarak belirlendi. Bu kapsamda ise proje faaliyetleri, altyapı çalışmaları ve tanıtım etkinlikleri de 06.03.2015 tarihinde başladı, çalışmaların da 05.09.2017 tarihinde tamamlanması bekleniyor.
Projeden faydalanmak isteyen annelerde aranan şartlar şöyle sıralanmaktadır;
·         Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
·         Bursa, Antalya veya İzmir illerinden bir tanesinde ikamet etmek
·         İşveren yanında hizmet akdi ile işçi tam zamanı çalışmalı,
·         Çalıştığı işten elde ettiği brüt ücreti, asgari brüt tutarının iki katını aşmamalı
·         En geç kesin kayıt tarihi itibariyle SGK kurumunda ki EK-9 kapsamında sigorta kaydını yaptırmış olma şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek,
·         Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla, arasında akrabalık ilişkisi bulunmamalı (3. Dereceye kadar)
·         Analık izin süresini geçirmiş olmalı,
·         Başvuru tarihi itibariyle çocuğun 0-24 ay aralığında olması

·         Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak yer alması gerekmektedir.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz