üst

sgk-emekli-maasi-sorgulama

SGK Emekli Maaşı Sorgulama

Emekli olmak için mutlaka sigortalı olarak çalışmış olmak yahut da dışarıdan SGK primlerinizi ödemiş olmak gerekir. Bu bağlamda; emekliliği etkileyen bazı etkenlerden de söz etmek mümkün olur. Şöyle ki; kişilerin emekli maaşlarının fazla yahut da düşük olması; çalıştıkları kuruma, aldıklara maaşa ve yatırılmış olan primlerine bağlı olur. Bu sebepledir ki tüm emeklilerin emekli maaşları aynı miktarda değildir. SGK ile alakalı olan işlemlerinizi e – SGK sistemi üzeriden yapabilirsiniz. Bu bağlamda e –  SGK üzerinde yapacağınız işlem için gerekli olan tek şey sistemin yönlendirmiş olduğu kimlik bilgilerinizi doğru girmektir. Bunun haricinde e – devlet şifreniz ile de tüm SGK işlemlerinizi yapabilir ve primleriniz, emekli maaşlarınız ile alakalı olan bilgilerinizi edinebilirsiniz.

E – Devlet şifresi Nasıl Alınır?

SGK işlemlerinizi gerçekleştirmek adına e – devlet şifrenizin mutlaka olması gerekir. Aksi halde; SGK web sitesi dışında başka herhangi bir yerden online işlemler yapabilmeniz söz konusu değildir. Bu bağlamda; e – devlet şifrenizi almak için kendinize en yakın postaneye gitmeli ve e – devlet şifrenizi istemelisiniz. Burada sizden yalnızca kimliğiniz talep edilir ve bunun ile birlikte 2 TL’lik bir ödeme yapmanız gerekir. Sonrasında kapalı bir şekilde size verilen şifre artık e – devlet sisteminize girişinizi sağlayacaktır.

SSK Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi Hakkında Bilgi

SSK emekli maaşı sorgulama işlemleriniz için bilmeniz gereken kod; 4A’dır. Bu bağlamda e – devlet sistemi üzerinden giriş yapmanız ve kimlik doğrulama sayfasından geçmeniz gerekir. Hemen ardından ise; TC kimlik numaranız ile e – devlet şifrenizi girmeniz gerekir. Tüm bu aşamaların ardından ise; sistemde belirtilen kimlik doğrulama işlemini de yapmanızın ardından sistemden dilediğiniz tüm işlemlerinizi gerçekleştirebileceksinizdir. SGK emekli maaşı sorgulama işlemlerini 4A kodu üzerinden yapar. Sizler; bunun haricinde bir kodun içerisine girer iseniz işlemlerinizi dilediğiniz gibi gerçekleştirmeniz söz konusu olmaz.

Bağ – Kur Emekli Maaşı Sorgulama İşlemi Hakkında Bilgi

Bağ –Kur emekli maaşı bilgilerinizi e – devlet sistemi üzerinden öğrenmek istiyor iseniz; mutlaka sisteme giriş yapmanız gerekir. Bunun ardından tüm işlemlerde olduğu gibi karşınıza çıkacak olan; kimlik doğrulama kısmını başarı ile geçmeniz gerekir. Sonrasında ise; TC kimlik numaranızı ve e – devlet şifrenizi girmeniz halinde; son olarak yapmanız gereken şey bağ- kur için ayrılmış olan 4B seçeneğini tercih etmek olmalıdır.

Emekli Sandığı Emekli Maaşı Sorgulama İşlemleri Hakkında Bilgiler

Tıpkı; SSK ve bağ – kur işlemlerinde olduğu gibi emekli sandığı işlemlerinde de sisteme giriş yapmalı ve kimlik doğrulama aşamalarını başarı ile atlatmalısınız. Sonrasında ise; emekli sandığına ayrılan kısım 4C’dir. Sizler; emekli sandığı ile alakalı olan işlemlerinizi yapmak için mutlaka 4C kısmını tercih etmelisiniz.

Emekli Maaşı Neden Kesilir?

Emekli olan tüm bireylerin bazı durumlarda emekli maaşlarında kesintiler söz konusu olabilir. Bu kesintilerin nelerden kaynaklandığı hakkında sizlere biraz bilgi verelim. Unutmamak gerekir ki emekli maaşı; kişilerin çalışmış olduklara kurumlara, yatırılmış olan primlerine bağlı olarak değişiklik gösterir ve genel itibari ile çalışma hayatını yansıtır.

  • SSK emeklilerinin yurt içinde yahut da yurt dışında çalışmaya başlamaları halinde emekli maaşlarının kesileceğini bilmeleri gerekir.
  • Bağ – kur emeklisi olan kimselerin vergi ile alakalı olan işlemlerde çalışmaları halinde emekli maaşlarının kendiliğinden kesilmesi söz konusu değildir. Kişilerin ancak dilekçe vermeleri ile bu kesilme hali söz konusu olur.
  • Emekli sandığından emekli olan bireylerin emekli maaşlarının kesilmesi; bir kamu kurumunda çalışmaları halinde yahut da SSK yatırılan bir işte çalışmaları halinde ancak mümkün olabilir. Emekli sandığı emeklilerinin bu iki şart dışında herhangi bir işte çalışmaları yahut da bağ – kur’lu olarak çalışmaları halinde emekli maaşlarında herhangi bir kesilme söz konusu olmaz.

Online işlemlerin artması ile birlikte tüm SGK işlemlerinizi kolaylık ile takip edebilirsiniz.

SGK Emekli Maaşı Sorgulama için TIKLAYINIZ

Bir önceki yazı olan SGK geriye yönelik aylık prim ve hizmet belgeleri duyurusu başlıklı makalede sgk duyuru, sgk geriye dönük borçlanma ve sgk geriye dönük prim hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

sgk emekli maaş sorgulama,https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1820 BKke-6KXrEGtsc6CntjBIvr89BZ_OOUpxEWlKk4IZyfUdCHWojXOVASjtr42RgG0 0bc216c126d0b7efb79e4b1c51f4684d288aa646&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz