üst

emekli

SGK emekli maaşı kesintisi hakkında açıklama yaptı

SGK, bugün emekli maaşlarından yapılan kesintiler hakkında yeni bir açıklama yaptı. SGK başkanlığından yapılan açıklamaya göre emeklinin rızası olmadan bundan böyle nafaka borçları dışında herhangi bir kesinti yapılmayacak.

SGK Basın ve Halkla İlişkiler müdürlüğü, bazı basın yayın organlarında emekli maaşlarından izinsiz kesintiler yapılarak, Suriyeli sığınmacılara kaynak aktarıldığı, hükümete yakın emekli derneklerine emeklilerin bilgileri dışında üye kaydı yapılarak kesinti uygulandığı gibi haberler çıktığını söyledi. Emeklilerin ise bu haberler sonrası maaşlarının kesintiye uğradığı gibi bir tedirginlik yaşamalarına neden olduğu açıklaması yapıldı.

Amaçları Emeklileri Tedirgin Etmek

Yapılan açıklamaları özet geçersek bu gibi haberlerin doğruluk payı olmadığı, tek amaçlarının emeklileri tedirgin ettikleri yönünde olduğuydu. SGK tarafından yapılan açıklama metni ise şöyle:

“Kurumumuzdan gelir, aylık ve ödenek alanların aylıkları, takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Emeklinin rızası olmadan nafaka borçları dışında aylığından kesinti yapılamaz. Aylıklardan sadece ilaç ve muayene katılım payları ve varsa kuruma olan prim borçları, rızasız kesilmektedir. Bunun dışında, emekli veya hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinden kesinti yapılması söz konusu olamaz.

Temsil ile yetkili emekli derneklerine kesinti yapılabilmesi için de emeklilerimizin izni şarttır. Emeklilerimizden kanunsuz kesintiler yapılması, mümkün olmamakla birlikte Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kaldırılarak emeklilerimize yapılan destekler sürdürülmüştür. Tedirginlik üretmek isteyen çevrelere emeklilerimize yapılan maaş zamları ve refahlarını yükseltici diğer çalışmalarımız cevaben yeterli olacaktır.”

Bu açıklamalara rağmen halen bu sayılan amaçlar için emekli maaşı kesintisi yapıldığını düşünüyor musunuz?

Bir önceki yazı olan TC kimlik no ile Sgk sorgulama nasıl yapılır? başlıklı makalede edevlet şifresi ile sigorta sorgulama, kimlik numarası ile sgk hizmet dökümü ve sgk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz