üst

SGK Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Düğün parasının, halk arasında geçen tabiri “ Çeyiz Parası” artık SGK tarafında daha kolay sağlanıyor. İlk olarak şunu belirtelim; “ Çeyiz parası, Yetim maaşı verilen kız çocukları için geçerli olan bir durum.” Çünkü, bu durumun herkes için geçerli olduğunu düşünenlerin sayısı çok. Yetim parası alarak geçimlerini sağlayan kız çocukları, evlenmek istedikleri zaman, vakit kaybı da yaşamadan başvuru da bulunmaları gerekir.

Yetim parası alan kız çocukları, evlendikleri zaman haliyle bu paradan artık faydalanamayacak. Son kez bu paranın dilekçe yoluyla alınması mümkün. SGK böyle bir yasa çıkardı. Bu yasaya göre, Devlet tarafından yetim parası alıp da, evlenecek olan kız çocuklarına son bir kez bu para verilecek.

Çeyiz Parasını Nasıl Alabilirim? 

Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen dilekçeyi göndererek, bu haktan sizde yararlanabilirsiniz. Gerçekten verilecek para tutarı çok ama çok güzel. Yetim parası alanlar evlenecekleri zaman böyle bir başvuru da bulunmaları halinde, “ Son aldıkları paranın tam 24 katı para alacak.” Bu para da onlara zaten düşün zamanlarında ve zor zamanlarında saklamaları için yeter de artar.

Yetişkin olanlarda bu paradan yararlanacak. Ama yetişkin olanlar “12 Katı” olarak bu paradan alacak. Orta yaşta olanlar içinde bu para dilekçe sunulduğu zaman verilecek. “ Kadın Hakları” kapsamında düşünüldüğü zaman, gerçekten verimli olan bir yasa. Çünkü ülkemizde çalışmayan yada Yetim kalan kadınlar için, iş imkanlarının çok az olması, bu tür yasalarla beraber onlarında güzel bir yaşam sürmesine olanak tanıyor.

Çeyiz Parası Almak isteyenler, evlenmeden önce SGK’ya başvurmaları gerekmekte. Evlendikten sonra bu haktan kesinlikle yararlanamazlar. Bu nedenle evlenmeden önce parayı alabilmek için, SGK sitesinde yer alan dilekçe örneğini doldurmaları gerekmekte.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

, ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz