üst

SGK Borcunu Ödeyenlere İndirim!

SGK’dan bugün itibariyle bir açıklama geldi ve artık düzenli prim borçlarını ödeyen kişiler, aylık 60 TL olmak koşulu ile yıllık ise 720 TL avantaj sağlayabilecekler. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından “borcunu ödemeyenlere af var, ödeyene bir şey yok” eleştirilerine karşılık yüzde 5 prim indirimi borcu yapılandırmalarına yardımcı oldu. Artık SGK prim borcu ödeyecek olan kişiler düzenli ödemeler yapar ise bu borç avantajından faydalanabilecekler.

Zamanında ödeme yapanların kazançlı çıkacağı bu uygulama, artık sigorta primini zamanında ödeyenler için kayıt dışı istihdama yönelmeyen işverenlerin, çıkarılan borç yapılandırma olasılıklarını orantılı bir şekilde ödeyenler için bu indirim durumunun söz konusu olacağını söyledi. Bilindiği üzere pek çok işletme SGK prim borcu ödemelerinde aksaklık durumlarını göz önünde bulunduruyorlar. Bu hem çalışanların, hem de işletmenin riske edilmesi durumunu barındırmakta. Bu sebepten dolayı da borcun yapılanması ile birlikte artık herhangi bir risk durumu söz konusu olmayacak, kitleler ise borçlarını doğru bir şekilde ödeme sözü verince, her ay 60 TL indirimden faydalanabilecekler. 

İşyerleri için tetikleyici bir uygulama türü olan bu durum, artık kitlelerin de doğru ödemeler yapmalarına yardımcı olacaklar. Primini düzenli ödeyenler asgari ücretin 20.5’i, yerine, 1.5’i oranında işveren primi alacaklar. Bir işçi aylık 246 TL yerine, 186 TL işveren primi ödeyecek. Bu da yıllık ortalama 720 TL demek!

Umarız artık işletmeciler de, işçilerin SGK prim borcunu öderken bu gibi ihtimalleri göz önünde bulundurur ve buna göre bir hareketlendirme durumunu ortaya koyar. Aksi halde beklenmedik sorunsallar ile karşılaşma durumu da söz konusu olabilir. Biz de var olan yeniliklerden haberdar olmanız için elimizden geleni yapacağız ve bu gibi uygulamalar konusunda da avantajları sunmayı ihmal etmeyeceğiz.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz