üst

sgk

SGK Borç Sorgulama

SGK borç sorgulama işlemini yapabilmek için mutlaka bir e- devlet şifrenizin olması gerekir. E –  devlet şifresi sayesinde tüm kamusal işlemlerinizi kolaylık ile yapabilirsiniz. Peki, e –  devlet şifresi nasıl alınır ve alır iken herhangi bir bedel ödenir mi? E – devlet şifresi alabilmek adına mutlaka kendinize en yakın olan bir PTT şubesine gitmeniz gerekir. Bu bağlamda devam ederek; e –devlet şifresi edinmek istediğinizi belirtmeniz halinde görevli sizden iki TL talep edecek ve bir zarfın içerisinde şifrenizi size sunacaktır. E- devlet şifrenizi güvenlik açısından herhangi bir birey ile paylaşmamanız gerekir.

SGK İşverenlerin Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK borcu öğrenmek işverenlerce çok daha kolay bir işlem olarak gerçekleştirilir. Bu sitem sayesinde; var olan borçların öğrenilmesinin yanı sıra ödenmiş olan primlerin de kontrolünün sağlanabilmesi açısından çok fazla yararlıdır. Sosyal Güvenli Kurumu, bu tarz prim ödemelerinin ve borçlarının sorgulanabilmesi açısından online hizmetler sunmaktadır. Bu bağlamda; SGK’nın internet sitesine girmek ve e – SGK uygulaması içerisinden konu ile alakalı olan başlığı seçmeniz yeterlidir.

SGK sistemi üzerinden borç sorgulayabilmek adına ilk olarak bir kullanıcı adı ve şifresi edinmeniz gerekir. Bu kullanıcı adını ve şifreyi edinebilmek açısından SGK sistemine verilmesi gereken tüm evrakların tam olması şartı aranır. Eğer evraklarınızı tamamladıkta sonra kurumsal olarak almış olduğunuz kullanıcı adını ve şifresini kaybetmeniz söz konusu olur ise; SGK sisteminden tekrar bir kullanıcı adı ve şifresi talep etmeniz mümkün olur.

GSS Borç Sorgulama İşlemi Hakkında Genel Bilgiler

SGK borç sorgulama seçeneklerinin içerisinde GSS borç sorgulama başlığı da yer almaktadır. Peki, GSS nedir? GSS tam açılımı ile genel sağlık sigortasını ifade eder. Bu bağlamda; herhangi bir sigorta yatırımına tabi olmayan kişilerin sağlık ile alakalı olarak devletin sunmuş olduğu imkanlardan yararlanmasını mümkün kılar. Online ortamda GSS borcunuzu sorgulayabilmeniz için mutlaka yukarıda uzunca anlattığımız e – devlet şifresini edinmiş olmanız gerekir. GSS borç sorgulama aşamaları ise;

  • Sisteme giriş yapmanızın ardından yapmanız gereken; sistemde açılan devam bağlantısını tıklamak olmalıdır.
  • Açılan yeni bağlantı adresinde ise; diğer ödemeler kısmını tercih etmeniz gerekir.
  • Sonrasında karşınıza bazı sorgu tipleri yani seçenekleri çıkacaktır. Sizler bu kısımda GSS prim ödemeleri, borç sorgulamaları başlığını seçmelisiniz.
  • İşleme devam edebilmeniz açısından bir güvenlik adımı karşınıza çıkar. Bu adım tüm bireyleri üçüncü kişilere karşı korumak amacı ile vardır. Burada; TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz gerekir.
  • Girdiğiniz bilgilerin ardından ise; sistemden borç sorgulama adımına geçebileceksinizdir.

4B Borç Sorgulama İşlemi Hakkında Bilgiler

E – devlet şifresine sahip olan bir bireyin SGK online ortam işlemlerini yapabilmesi zor değildir. Bağ – kur 4B bilgilerinizi öğrenmek ve konu ile alakalı olarak var ola borçlarınızı sorgulamak için; Bağ – Kur borç sorgulama kısmına gelmeli ve ardından ise kimliğinizi doğrulamalısınız. Kimlik doğrulama kısmının ardından ise; dilediğiniz her türlü işleme devam edebilmek için e – devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı girmeniz gerekir. Sonrasında ise girdiğiniz bilgilerinizin doğru olması şartı ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Bir önceki yazı olan E-bildirge Sistemi Nedir? başlıklı makalede e bildirge, e bildirge başvuru formu ve e bildirge giriş çıkış hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

sgk borç sorgulama

, , , , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz