üst

SGK Bazılarının Borcu Silinecek Dedi

TBMM tarafından başlatılan bu yasa tasarısı, yakın zamanda yürürlükten geçerek, birçok kişinin pirim borcunu kapatmış olacak. Kimler bu borç silme işleminden yararlanacak. İlk olarak sadece esnafların bundan faydalanacakları belirtildi. Ama durum bu sefer Çiftçi ve Zanaatkarlara kadar geldi.

TBMM bu konuda gerekli düzenlemelerle beraber, yasanın oluşması için atılımlara başladı. SGK tarafından da bu konu kabul gördü. Bağ-Kur Sigortası olanların borç silme işinden faydalanması bekleniyor. Çiftçiler bu gruptan en çok yararlanacak olan Çalışma kurumu olacak. Pirim borçları son yıllarda Esnaf ve Zanaatkarların canını çok yaktı. Biriken borçları ödemek bazen insanları çok ama çok zorladı. SGK bu şekilde bir çözüm getirme için, TBMM odaklı çalışmaları yürüttü.

Kimlerin Borcu Silinecek?

Bağ-Kur Sigortası kapsamında olanların borçları silinecek. TBMM bunu yasaya dönüştürmek için çalışmalara başladı. Yakın zamanda bu yasa tasarısı olarak en ince ayrıntılara kadar gereken düzenlemeler de başlıyor. Çiftçiler, Esnaf ve Zanaatkarlar bu yasadan çıkacak haberi bekliyor. 12 ay birikmiş Pirim borcu olanlar bundan yararlanacak. O nedenle kesinlikle şart olarak 12 Aylık bir pirim borcunuzun olması gerekmekte. Bu tarz borcunuz olduğu zaman, Pirim ödemekten kurtulacak ve direkt olarak borcunuz SGK tarafından silinmiş olacak. Sizde bundan yararlanmış olacaksınız.

6552 Yasa Kanunuyla TBMM odaklı Yürütmede olan bu yasa tasarısı, en kısa sürede onay alması için bekleniyor. Erken seçimde bunu biraz ağırlaştırdı. Ama yakın tarihte bu yasayla ilgili TBMM yeni toplantılar da yapacak. Gereken onay çıkması halinde, belirttiğimiz gibi, 12 aylık bir pirim borcu olanların, artık borcu kalmayacak.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz