üst

SGK Bağkur Borç Yapılandırma Şartları

Bağkurlu olup da geriye dönük borçlarını yapılandırmak isteyenler için Bağkur borç yapılandırma şartları belli oldu. Bu şartları yerine getirenler bağkura olan borçlarını yapılandırarak kolayca ödeme yapıp bağkurdan emekli olabilecekler. 4B olarak adlandırılan Bağkurlular her ay prim ödeme zorunluluğu var. Bağkur yapılandırma dönemlerinde borcu olanlar bu dönemlerde başvuru yapabilecekler.

Sigortaların aktif olarak devam etmesi ve Bağkurdan emeklilik hakkından yararlanmak için her ay düzenli prim ödemesi şartı var. Ancak belli dönemlerde prim ödememiş ya da uzun süre prim ödeyemeyen bağkurlular yani SGK 4Bliler borç yapılandırma dönemlerini kaçırmasınlar.

Eğer kaçırdıkları takdirde borçlar dağ gibi olur ve ödenemez hale gelir. Ödenmediği taktirde emeklilik zora girer. Bağkur yapılandırma Bağkur borcu bulunan kişiler tarafından yararlanabilecek bir hizmet olup sadece borçların yeniden yapılandırılması amaçlanmaktadır.

Bağkur borç yapılandırma sürekli olan bir durum değildir. Hükümet tarafından alınan kararlar ile belirli dönemlerde bu imkan sağlanmaktadır. Dediğim gibi böyle bir kolaylıktan faydalanmak için bu dönemlerin kaçırılmaması gerekir. SGK ve vergi daireleri aracılığıyla yapılacak Bağkur borç yapılandırma işlemleri sayesinde kişilerin mevcut borçları çok daha az bir miktara gerileyecektir. Böylece kişilerin borcunun azalmasıyla birlikte Bağkur borcunun ödenmesi de mümkün duruma gelecektir.

Bağkur borçlarının yapılandırma dönemlerinde ne tür bir düzenlemenin olacağı farklılık gösterebilir. Genelde iki tür uygulama göze çarpar:

  1. Bağkur borçlarının faizlerinin silinmesi
  2. Ana borç üzerinden üzerinden tekrar taksitlendirmenin yapılması

Bağkur borcu ödenmesi konusunda yapılacak diğer işlemlerde e-devlet sistemi kullanılabilir. E-devlet üzerinde yapılacak SGK menüsü 4B kısmında bağkur sigortası ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilir ayrıca sigorta sorgulama gibi işlemleri kolaylıkla yapabilir.

Bağkur borç yapılandırma dönemi geldiğinde uygulanacak şartlar netleştiğinde ve ne tür bir yapılandırma olacağı hakkında bilgi vereceğiz. Bizleri takip etmeye devam edin.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz