üst

SGK Artık E-Devlet Üzerinden Hizmet Verecek!

SGK, sigortalıların bilgilerine ve hizmet dökümlerine TC kimlik numarası ile ulaşmanın oldukça basit olduğunu düşünüp, bu uygulamayı “kişisel verilerin korunması” amacını güderek e-devlet üzerinden kişisel şifreler ile kontrol etme hizmetini devreye soktu.
SGK Başkanı Emin Zararsız, Türkiye’nin e-devlet konusunda çok hızlı bir giriş yaptığını ve ciddi mesafeler kat ettiğini söyledi. Bunun yanı sıra uygulamanın istenilen hızda gitmediğine de değinen Zararsız, e-devlet sitesi üzerinden artık tüm kişisel hakların korunacağı ve sadece sizlerin ulaşım sağlama durumunun söz konusu olacağını da dile getirdi. Böylelikle dış etkenlerden sizlerin var olan kişisel bilgilerine kimse ulaşamayacak ve sorgulama yapamayacak. Bu bilgiler doğrultusunda “e-devlet şifresi alınarak SGK hizmet dökümüsorgulama işlemleri gerçekleşecek” sözlerine değinen Emin Zararsız, artık daha da güvenlikli bir hale dönüşebilmemiz adına çalışmalar yaptığını da sözlerine eklemeyi ihmal etmedi.
“Kurumda herkese ait bilgiler var ve devamlı bu konuda şikayet alıyoruz. Kurumun görev alanına giren konulara ilişkin herkesin verisinin elimizde bulunduğunu varsaydığımız zaman, SGK hizmet dökümü gibi işlemlerin TC kimlik numarası ile sorgulanması büyük bir amatörlük olacaktır. Biz de bu konuda kendimizi geliştirdik ve artık e-devlet şifresi alınarak sorgulamalar yapmanızı sağladık” ifadelerinde bulundu.

Artık SGK hizmet dökümü için www.sgk.gov.trsitesinden giriş yapma izni yok. www.turkiye.gov.trsitesi üzerinden direkt olarak e-devlet kapısına erişim söz konusu. Şifre alabilmek için ise yapmanız gereken şey PTT’ye giderek bir şifre talebinde bulunmaktır. Şifre 1 TL karşılığında PTT tarafından verilirken, ileri ki zamanlar için bir şifre unutma durumu söz konusu olur ise bu ücret 10 TL’ye kadar yükselecek. Ayrıca e-devlet sitesine girdikten sonra şifre değiştirebilme hakkına da kısa dönem içerisinde sahip olacağız.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz