üst

SGK Almanya Emekli Ödemeleri

sgk-almanyaBugün size yurt dışı emekli durumlarından SGK ile Almanya’dan emekli olma durumu ve emekli ödemeleri ile ilgili bilgiler vereceğiz. SGK kapsamında emekli olunduktan sonra, belirli ödeme şekilleri ile beraber size ödemeler gerçekleşir. Bu ödemeler primler ve emekli olduğunu kuruma göre de değişerek devam eder. Yüksek Primler üzerinden yapılan Sigorta ödemelerinde, emekli olduktan sonra daha çok para kazanmak mümkün olur. Yurt Dışı Emekliliği daha ayrıdır.

Almanya’dan emekli lafını çok duyarız. İşte bu emeklilik, Türkiye üzerinden emekli maaşınızı aldığınız zaman daha çok artar. Çünkü Almanya üzerinde vergileri bir tarafa koyunuz. Vergileri bir tarafa koyduğunuz zaman, Almanya işçi verenleri Primleri yüksek öder. Çalışan haklarında zaten bu vardır. Türkiye üzerinde asla inmez bu. Yani, Almanya’da emekli oldunuz ve Türkiye’ye geldiniz. Paranızı Almanya’dan aldığınız parayla eş değerde almaya devam edersiniz. Almanya’da emekli olunduğu zaman, Ülkemize geldiğinizde birde buradan SGK üzerinden başvuru yapılması ve evrakların tamamlanması gerekmekte.

Yurt Dışı Emeklilik İçin SGK İşlemleri

Almanya’dan emekli olarak Ülkemizde geldiğiniz zaman, SGK kurumuna bir takım işlemler yapmanız lazım. SGK üzerinden, bu evraklara ulaşmak mümkün. Sorgulama yaparak da alınacak para ve nasıl yol izlenmesi gerekiyor onlara da bakabilirsiniz.  SGK üzerinden evraklar nelerdir bakıldıktan hemen sonra, artık Yurt dışı değil, Türkiye üzerinden paranızı almaya devam edersiniz.

Yasalar  ve SGK tarafından yapılan düzenlemelerle beraber, Almanya emekliliğinden sonra rahatlıkla Türkiye’de paranızı almaya devam edersiniz. Bu işlemlerle beraber orada aldığınız paranın aynısını almaya devam etmek için size hak verilir.  Almanya’da geçerli olan Primler elbette ülkemizde geçerli olmaz. Ama SGK üzerine kaydolduğunuz zaman, Yurt dışında aldığınız paraları, Ülkemizde almaya devam edersiniz.

Almanya emekli ödemeleri hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadar. Sizin de varsa eklemek istediğiniz ya da sormak istedikleriniz aşağıdaki yorum kutusunu kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazı olan SGK Hizmet Tespit Davası Açmak başlıklı makalede sgk hizmet tespit davası nasıl açılır ve sgk sigortamı takip etme hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

almanya\dan hizmet dökümü

, ,

One Response to SGK Almanya Emekli Ödemeleri

  1. Mehmet HÜR 28 Şubat 2017 at 21:34 #

    Dedem almanya dan emekli idi ve emekli maaşı alıyordu dedem öldükten sonra babaanneme emekli aylığı devredildi dedemin emekli aylığını alıyordu babaannem öldükten sonra emekli aylığı kesildi.Dedemin ve babaannemin kızı yani halam eşinden ayrıldı boşandı dedemin Almanya maaşı emeklilik hakki halamın üzerine devredilmedi nedenini öğrenebilir miyiz.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz