üst

sgk-eczane

SGK 2016 Eczane Protokolü Sözleşmesi

Eczacılar ile kamu arasında var ola ilaç protokolünün son bulması sebebi ile yeni bir anlaşma yoluna gidilmiştir. Protokol; emeklilerin, sigortalıların ve tüm SGK ayrıcalıklarından yararlananların ilaç alımlarını kolaylaştırıyordu. Yeni bir protokolün sağlanamaması halinde; ilaç satış fiyatlarında var olacak artış ile birlikte SGK’nın ayrıcalığının ortadan kalkması, halk için pek sıra dışı bir durumu ortaya çıkarmaya yeterlidir. Bu sebepledir ki; 1 Nisan 2016 tarihi itibari ile yeni bir protokol başlığı altında anlaşma yoluna gidilmiştir.

Protokole Eklenen Yenilikler

1 Nisan 2016 tarihinde imzalanan yeni protokolün ayrıntıları ile alakalı olarak; çalışma bakanı Süleyman Soylu’nun bazı açıklamalarını anlatalım;

  • Eski protokol içerisinde olmayan; eczaneler de medikal ürünlerin satışının söz konusu olabileceğini ilk olarak belirtmek gerekir. Bu bağlamda; medikal ürünleri kullanmak zorunda olan hastaların ürünleri bulmaları kolaylaşacak ve ürün fiyatları ile alakalı da bir düzenleme söz konusu olacak.
  • Soğuk incir ilaçların fiyatlarında beklenmedik bir artışın da söz konusu olduğu gündemde yerini alıyor. Bu bağlamda; soğuk incir ilaçlarının satış fiyatları yüzde ellinin altında olmayacak bir artış ile karşılaşacak.
  • Aynı zamanda eczanelerde satışa sunulan enjektör bedellerindeki artışın varlığını da sizlere belirtelim.

Reçete Başına Destek Nedir?

Yeni düzenlemede reçete başına verilecek desteklerin varlığı da söz konusu. Bu bağlamda; yıllık olarak 0 – 200 bin TL arasında cirosu olanlar için verilecek desteğin reçete başına üç TL olacağı da belirlenmiştir. Burada önemli ayrıntı ise; cirolar tek başlık altında değil farklı başlıklar halinde düzenlenmiştir;

  • Ciro; 200 – 400 bin TL arasında ise verilecek destek; iki buçuk TL olacak,
  • Ciro; 400 – 600 bin TL arasında ise verilecek destek; bir buçuk TL olacak,
  • Ciro; 700 – 900 bin TL arasında ise verilecek destek; yetmiş beş kuruş olacak,
  • Ciro; 900 -1200 bin TL arasında ise verilecek destek; elli kuruş olacak, şeklinde belirlenmiştir. Bunun daha alt başlıklarını da protokolün içerisinde bulabilmek söz konusudur. Unutmamak da fayda var ki; yukarıda belirtilen desteklerin her biri reçete başına birim fiyat olacak sunulmuştur.

 1 Nisan 2016 Protokolü Ne Kadar Süre Geçerli Olacak?

1 Nisan 2016 tarihinde imzalanan protokolün geçerlilik süresi taraflarca iki yıl olarak belirlenmiştir. Fakat bu iki yıllık süre iki dönemdir. Yani ikinci yılın dolması ile anlaşmada çeşitli değişlikler yapılabilir ve fakat bir sonraki dönem için belirlenen süre de iki yıldır. Bunu kısaca; 2 + 2 şeklinde açıklamak mümkündür. İki yıllık dönemlere ayrılmasının sebebi ile her iki yıl sonucunda ortaya çıkabilecek enflasyon ile alakalıdır. Bu bağlamda; bir sonraki iki yıllık döneme geçene dek var olan enflasyon oranında bir anlaşma söz konusudur. Sonraki iki yıllık döneme geçmeden evvel tekrar enflasyon verileri ve durumu kontrol edilecek ve bu değişimlere göre azami fiyatların tekrar belirlenmesi söz konusu olacak.

SGK Protokolü Iskonto Oranları

1 Nisan 2016 tarihinde imzalanmış olan protokolün içerisinde belirlenmiş ıskonto oranları da yer almaktadır. Bu bağlamda açıkça belirtilen oranlar;

  • Ciro bakımından 0 – 700 bin TL arasında yer alanlar eczanelerde ıskonto uygulaması söz konusu olmayacaktır.
  • Ciro bakımından 700 – 900 bin TL arasında yer alan eczanelerde ıskonto oranı; yüzde birden yüzde yetmiş beşe inmiş olacaktır.
  • Ciro bakımından 900 – 1.5 bin TL arasında yer alan eczanelerde ıskonto; yüzde iki buçuktan yüzde iki yirmiye inmiş olacaktır.

Bir önceki yazı olan SGK Borç Sorgulama başlıklı makalede 4b borç sorgulama, bağkur borç sorgulama ve gss borç sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

ECZANE İSKONTO ORANLARI 2016,https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1829 UgGT1NTtWF47QKX3vHxddF2rEfJ5iqfwjFcLX2sF2hD_KkoMbRt37m3l4hb2iLre e63cd5d2f3ae3dd64dbe1e2119bad9bfe8470e95&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme,https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1840 n3dnYkd3URa-DNJOYu77dD3ocm_FT-4Q5jjG8_8kkzTVHGEGs_ogUWUlusUm9dfw ec2998bffbcb9bd51d7025153629d2cfdc86ffb1&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme,sgk satış anlaşması

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz