üst

Part Time Çalışanlara GSS Borcu

SGK tarafından yapılan açıklama sonrasında, “ Part Time” Çalışanlar üzüldü. Çünkü akıllara gelmeyecek bir borç yasası onları bekliyor. Normal çalışanların, yani Sigortalı bir işte çalışanların Pirimler her ay düzenli yatar. Ama Part Time olarak çalışanların yatmaz. Devlet bu alanda bir düzenlemeye gitti.

Yeni yasaya göre, “ Part Time çalışanlar artık devlete GSS Borcu ödeyecek.” Yapılan bu yeni düzenleme bazı kesimleri üzdü. Çünkü Part Time çalışanların sayısı çok fazla. Özellikle Üniversite öğrencileri bunların başında geliyor. Okul ihtiyaçlarını karşılamak içi ek kazanç olarak yaptıkları Part Time işlerin üzerine birde para verecekler.

GSS Borcu Nedir?

Part Time çalışmak, işletmenin size Sigorta yapmadığı anlamına gelir. Diğer çalışanların Sigortası yatarken, sizinki yatmaz. Sigortalı işçilerin Pirimleri her ay düzenli olarak ödenir. Ama Part Time iş yapanların Pirimi olmaz. İşte devlet tarafından ve SGK Kurumu tarafından ortak yürütülen bu çalışma sonucunda, ortaya GSS Borcu çıktı. GSS pirimlerin birikmesinden doğan bir borç. Yani, sigortalı işte çalışanların her ay Primleri düzenli olarak yatarken, Part Time işinde çalışanlar, sadece o günlük aldıkları ücretle yetinecek. Ama Sigortaları yatmadığı için, haliyle belli bir prim yükü de bunların sırtına binecek. Borcun ödenmesi de şart. Ödenmediği zaman, daha çok birikme ve bu nedenle de daha fazla zarar demek.

GSS Borcu Nereden Öğrenebilirim?

SGK sitesinden, e-devlet şifresini kullanarak giriş yapınız. Burada size at olan Sigorta ve primler yer alır. Eğer işletmeniz sizin sigortanızı 1 ay ödemesin. Sizin içinde GSS borcu ortaya çıkar. Bu borcu ödememek gibi bir durumda yok. Çünkü primler ödenmediği zaman, zamanla daha çok vergi ve daha çok artış meydana gelir. Bu nedenle kısa sürede Prim borcunuzu ödeyerek, bu yükten kurtulmanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz