üst

Part-Time Çalışanlara GSS Borcu Sorgulama

Part-time çalışanlar artık GSS primlerini kendileri ödemek durumundalar! Yürürlükte bulunan sosyal güvenlik mevzuatına göre 4857 yasalı kanunda kısmi zamanlı, yani part-timeler artık cezalandırılıyor! Part-time çalışanların eksik çalışılan günler için GSS prim borcuçıkıyor ve bu da genel sağlık sigortası kapsamında tedavilerinizin yapılmamasına işaret olabilir!


Aynı zamanda gelir testine girmeyenlere de en üst seviyeden borç çıkartılmakta! Peki, bu borçtan kurtulmanın yolları var mı? 5510 sayılı kanunda yer alan maddeye göre, kısmi süreli çalışanların çalışmadıkları günlere ait olan GSS primini 30 güne tamamlaması zorunlu kılınıyor. Örneğin 30 günden az çalışan bir bakıcı, temizlikçi, hizmetli gibi sigortalılar içinde bu durum geçerli! Sigortaların eksik günlerine ilişkin genel sağlık sigortası primleri de, doğru bendi kapsamlarına göre ödenmeli. Artık bu şekilde çalışan kişiler bir teste tabii tutulacaklar, eksik günleri içinde GSS prim borcu ödeyecekler.

Gelir testinde ailenin diğer fertleri de dikkate alınarak yüksek prim hesaplanması yapılacak. Ayda 1 gün bile çalışan part-timeler, 29 günlük GSS prim borcunu ödemek durumundalar! Üniversite öğrencileri bile geçimini sağlamak adına part-time çalışıyorlar ve devlet, öğrencilere bile GSS prim borcu çıkararak onları zor durum içerisine sürüklüyor!

Devlet olarak oldukça kötüye gittiğimizin resmi durumu da bu! Maalesef ki artık öğrencilerimiz, eve katkı yapmak isteyen ev hanımlarımız bile sigorta kapsamı altında 3-5 gün çalıştıklarında, 29 günlükGSS primini devlete ödemek durumunda kalıyorlar. Bir öğrencinin ortalama haftada 3 gün çalışıp, ayda 500 TL kazandığını düşündüğümüz zaman; ortalama olarak bunun 270 TL’sini devlete ödemek durumunda kalacaklar. Bu rakam inanılmaz yüksek, bu nedenden dolayı da pek çok öğrenci, öğrencilik durumunda sigorta yaptırmıyor ve ailesinin sağlık sigortasından faydalanıyor.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz