üst

On Günden Az Süreli Çalışanlar İçin Başvuru!

On günden az süreli ev hizmetleri yapan kişiler için başvurular ve sorgulamaların nasıl yapılacağı dahilinde sizlere kesin bir bilgi aktarımı sunacağız. Konunun devamında da bu hizmetin nasıl sağlanacağı hususunda ki püf noktalarından faydalanabilirsiniz.
Hangi işlerin ev hizmetinden sayıldığını dile getirelim;
·         Ev içerisinde yaşayanlar tarafından temizlik ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş ve bahçe işleri ile uğraşma, yaşlı ve özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin bakım işleri, ev halkı dışında ki bireyleri tarafından yapılan kişiler için ev hizmeti olarak hesaplanmaktadır.
·         Çocuk, yaşlı ve özel bakım için ev hizmetinde çalışan kişilerin evinde veya hastanelerde (huzur evi v.s) yerlerde yapılması da ev hizmeti olarak algılanmaktadır.
·         Aynı evde oturan üçüncü dereceye kadar akrabalık bağları bulunduran kişilerin ev hizmeti sayılmayacaktır.
İşveren başvurusu nasıl yapılır?
On günden az süreli ev hizmetleri konusunda başvuru için öncelikle e-devlet sistemine girmeli, daha sonra da PTT şubesinden aldığınız şifre ve TC Kimlik Numarasıyla sisteme giriş yapmalısınız. Aşağıda ki yönergeler hususunda da takip edilerek kesin sonuçlara ulaşabilir ve işlemleri tamamlayabilirsiniz.
Bilgilendirme duyurusunu takip ettikten sonra “devam et” butonuna basmalısınız. Daha sonra ki ekran için ise çalıştırılan kişinin TC Kimlik Numarası ve çalıştığı gün belirlenir. Bununla beraber herhangi bir başvuru hatası söz konusu olur ise, ay sonunda SGK’nın bu ekranı kullanamama sorunsalları gözlemlenebilir. Bu aşamada ise internet işlemlerinin doğru bir platform üzerinde yapılması gerekmektedir. En son olarak “Kaydet” butonuna basmalı, on günden az süreli ev hizmetleri kapsamında başvuruyu tamamlamalısınız.

Bu kapsamda pek çok kişinin merak ettiği bu işlem türü, sizlere de kesin odaklı bir sonuç vermekle beraber başvuru kapsamının olumlu sonuçlanmasını da sağlayacaktır. 

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz