üst

Ölüm Toptan Ödemesi

Ölen sigortalılar için düzenlenen bazı yasalar kapsamında artık ölüm aylığı bağlanamaması gibi sorunlar söz konusu olduğu vakit, ölüm tarihi esas alınarak kanuna göre hesaplanan tutar, sigortalı eşine, çocuklarına veya ana – babasına yine kanunda hisseler oranında paylaştırılır. Ölüm toptan ödemesi ile beraber artık bu gibi mağduriyet durumları giderilmektedir.

Ölüm toptan ödemesinin gerçekleşmesi açısından hak sahiplerinin talep ve beyan taahhüt belgesi ile il müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmektedir. Belge şartları ise şunlardır;

  • 18 yaşını doldurmayanlar haricinde ortaöğrenim görmesi hali baz alınarak 20 yaşını doldurmuş olmalı. Bunun yanı sıra 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların ilgili öğretim kurumlarından alması gereken öğrenci belgesi gerekmektedir. 
  • Malul çocuklar için sağlık kurulu raporu alınmalıdır. 

Kısa vadeli sigorta kolları ile GSS sigorta primleri ödenmemektedir. Sigortalı, hizmet borçlanmaları ile ilgili isteğe bağlı olarak sigorta primleri ile de ölüm ve yaşlılık toptan ödemelerini dahil eder.

Ölüm toptan ödemesinin ihyası durumu da şu şekilde baz alınmaktadır; Kanuna göre toptan ödeme yapılacağı vakit belli bir süre tanınmakta ve borçlanmaların yurtiçi veya yurtdışı hizmetleri birleştirilip, belli sigorta zamanlarından faydalanmak için prim gün sayısının tamamlanması talep edilmektedir. Hak sahiplerinin yazılığı isteği ile beraber toptan ödemenin ödeme tarihi ile yazılı istek tarihi arasında geçen yıllar için, her yılın gerçekleşen güncelleme katsayısı baz alınır. Bu süreç zarfında ödeme takibi devam eder ve istenen ödeme durumunun gerçekleşmesi ile beraber bu hizmetler ihya edilir.

Ölüm toptan ödemesi durumu ile alakalı pek çok kişi araştırmalar yapıyor ve konu ile ilgili bilgi almaya çalışıyorlar. Bu aşamada sizlere sunulan bu mantık çerçevesi altında artık ölüm aylıklarının düzenli ödenekler halinde alınabilmesi durumu gün yüzüne çıkmaktadır.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz