üst

Ölüm Toptan Ödemesi Şartları – Kimler Alabilir

SGK Kurumu, Emekli yada Sigortalı olan kişilere belirli hakları verir. Bu haklar kapsamında, kişinin kendisi yada Öldükten sonra en yakın kişiler bu haklardan yararlanır. 1.Dereceden yakınlık önemlidir. Yani uzaktan akrabalık bağları olanlar asla yararlanmaz. Ölüm toptan ödemesi denilen olayda, ilk olarak SGK üzerindeki bir takım hakları okumak ve Müşteri hizmetleri ile görüşmek gerekir.

Ölüm toptan ödemeleri, Eş, Anne-Baba ve Çocuklara yapılır. Sigortaya dahil olan ve Emekli yada Emekli olmadan ölenler üzerine çıkarılan bir haktır bu. Belirli şartları ve nitelikleri taşıdığınız zaman bu haklardan kesinlikle yararlanmış olursunuz. Ancak, Akrabalık ve Yakınlık 1.dereceden olmak zorundadır. Kişinin eğer Anne ve Babası yoksa, Eşi varsa, bu haktan eşi tek başına yararlanır. Eşi yok, sadece Anne ve Babası varsa, bu haktan ailesi yararlanır. Dilekçeler ve size verilen zamanlar dahilinde, istenilenleri yerine getirseniz eğer, kısa sürede toptan ödeme almış olursunuz.

Toplu Ölüm Ödemesini Kimler Alabilir?

Diyelim ki, Sigortalı bir aile ferdiniz yada Eşini vefat etti. Emekli yada değil. Ama emekli olmayanlarda yıl önemlidir. Askerden sonra geçen zamanlarda, 2, 3 yıl gibi zamanlar geçerli olmaz. Olsa da çok az bir şekilde ödeme alırsınız. Anne ve babası iseniz, oğlunuz belirttiğimiz şartları taşıyorsa, öldükten sonra onun bu haklarını kullanarak, belirli şekilde Toplu ödeme alırsınız.

Toplu ödemeler SGK ve TBMM tarafından belirtilen Yasalar kapsamında sağlanır. Bu kapsamda, belirli paralar ve ücretler ödenir. Eşi olanların durumu biraz daha farklıdır. Çünkü, Eşiniz varsa bu haklar ona geçer. Eşiniz öldü ve çocuklarınız varsa, çocuklarınızın belirli yaşlara gelmesi gerekir. 18 Yaşına gelmeden bir hak talebinde bulunamazlar.

Ölüm toptan ödemesi yapılabilmesi için, hak sahiplerinin tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi (Ek-38) ile bağlı olduğu il müdürlüğüne başvurması gerekmektedir. 

Tahsis Talep Dilekçesine;

  • 18 yaşını doldurmayanlar hariç, orta öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların ilgili öğretim kurumundan alacakları öğrenci belgesi,
  • Malul çocuklar için sağlık kurulu raporu, eklenmelidir.

Toplu ölüm ödemesi hakkında söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar. Bu konu hakkında aklınıza takılan her soruda sorabilirsiniz.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1831 rXpXma9NAjHmnjd5WhBIx52xlRtNBaCi-5My27a2DLypURvzpgeE33QV7fTe1Sli 8757b0343171d611c52d37397ce12fc1892bccf6&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

One Response to Ölüm Toptan Ödemesi Şartları – Kimler Alabilir

  1. gül 21 Aralık 2016 at 15:14 #

    anne baba kendinden dolayı emekli maaşı alıyorsa, ölen oğlundan dolayı toptan ödeme alabilir mi?

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz