üst

Ölüm Geliri Nedir – Nasıl Başvurulur?

SGK kapsamında çalışana verilen bu hak, aslında en mantıklı ve en doğru hak. Ölüm Geliri, direkt olarak çalışanı korur. Korumakla beraber, işçinin emeğine verilen en büyük değerdir.işçi , işe başladığı ilk gün sigorta yaptırdı diyelim. Zaten böyle olması lazım. Aradan belli bir zaman geçti ve iş kazası oldu. Artık çalışan iş yapamaz hale geldi. Bu durumda SGK üzerinden, iş yapamaz olan kişi belirtilerek, ona direkt olarak devlet tarafından bir para bağlanması sağlanır.

Bu sayede Çalışanın hakları en üst düzeyde korunmuş hale gelir. Çalışan öldüğü zamanda aynı şekilde bu hak devam eder. Eğer çalışan, iş kazası geçiren kişi öldü diyelim, SGK üzerinden sizin bir başvuru yapmanıza gerek yok. Çünkü, ölen kişinin geride bıraktıklarına hemen belli maaş bağlanır.

Ölüm Gelirinden Nasıl Faydalanılır?

Çalışanın eşi veya çocukları burada baz alınır. Eğer eşi yoksa, yetim kalan çocukları veya annesine Ölüm geliri kalır. Ama bunların hepsini SGK üzerinde belirtmek gerekmekte. Zaten sadece bunu yapmanız gerekiyor. Aksi bir bilgi vermek şart ve zorunlu değil. Ölüm gelirinde amaç, çalışanın Emeklilik yada Pirim ödemelerine bakmak değildir. Arkasında bıraktıkları kişi ve sayısına bakmaktan geçer. Bu bilgiler verildiği zaman, Ölüm geliri o aileden bir üyeye geçmiş olur. Bu sayede aile ölüm geliri kapsamında faydalanmış sayılır.              
Çalışan kişinin sakat kalması halinde, emeklilik gününe ne kadar? Kalmış, Prim ödemeleri düzenli yapılmış mı? Gibi konulara asla bakılmaz. Direkt olarak kişiye maaş bağlanır. Verilecek para ise, Devlet Emekli maaşı ve Prim Sigorta kapsamında verilen paraya oranla bir miktar verilir. Verilecek bu parayla beraber çalışana verilen de değer ortaya çıkıyor.

Ölüm geliri hakkında sormak istedikleriniz ya da bu konu hakkında eklemek istedikleriniz varsa aşağıdaki yorum bölümlerinden birini kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz