üst

Ölüm Geliri ile Ölüm Aylığı Arasında ki Fark Nedir?

Birçok kişi ölüm geliri ile ölüm aylığının aynı şey olduğunu zannediyor. Fakat bu durum birbirinden tamamen ayrıdır. Şimdi sizlere sunacağımız bu yazı ile beraber, artık ikisi arasında ki farkı tam kapsamıyla kavrayacak ve buna göre hareket edebileceksiniz.
Ölüm geliri, sigortalının sürekli olarak iş göremezlik geliri almaktayken, iş kazası veya meslekten ötürü hayatını kaybetmesi sonucu, sigortalının hak sahiplerine bağlanan gelire verilen isimdir. Ölen sigortalının hak sahiplerine bir ölüm geliri bağlanması için önemli olan mevzuat ise sigortalılık süresi, yaş veya prim ödeme gün sayısı gibi koşulları barındırmaktadır. Kişi, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı gün iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybederse, hak sahiplerine ölüm geliri sunulur.

Ölüm aylığı ise SGK’ya bağlı olarak çalışan ve çalışırken belli prim gün sayısını ve sigorta süresini dolduran kişilerin, vefatı sonrasında hak sahiplerine maaş bağlanması durumudur. Örneğin babanız vefat etti ve kızı olarak siz dul yaşıyorsunuz. Bu süreçte babanızın maaşı otomatik olarak sizlere bağlanabilmektedir. Pek çok kişi bu ikisi arasında ki farkı anlamakta zorluk çekse de, artık bu kapsamda detaylı olarak hem ölüm geliri, hem de ölüm maaşı durumu inceleniyor.
Günümüzde binlerce kişi hem ölüm geliri, hem de ölüm maaşı alabilme doğrultusunda başvurular yapmaktadır. Bu anlamda ise maaşları sorunsuzca alabilmek adına hak sahiplerinin bu ölçüde genel olarak doğru bir değerlendirme içerisinde yer alması gerekmektedir. Biz de temel olarak doğru bir yol izlemenizi sağlamak adına siz değerli kullanıcılara ve okuyuculara bu kapsamda merak edilen tüm sorular ile alakalı ayrıntılı bir fikir örneği sunuyoruz. Bu yazıyı inceleyerek konuya ilişkin fikir alabilirsiniz.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz