üst

wp-1460611808550.jpg

Ödenen GSS primleri emekliliği etkiler mi?

Sosyal medya hesabımızdan böyle sorular çok gelmeye başladı. Gss primi ödemeleri emeklilik sayılır mı ya da gss primi ödüyorum emeklilik hakkım var mı gibi sorular oluyor bunlar. Sizlerle bugün bunu açıklığa kavuşturacağız. Aranızda belki bu sorunun cevabını çoğu kişi biliyordur. Ancak bilmeyenlerin sayısı da oldukça fazla.

Her ay düzenli bir şekilde ödenen gss primleri sadece genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetleri için ödenen bir paradır. Bu yüzden gss primleri emeklilik hesaplamasında dikkate alınan bir ödeme değildir.

Genel sağlık sigortasi tescili ve prim ödemeleri gerek sigortalılık başlangıcı gerekse de prim gün sayısı olarak emeklilik gün hesaplamasında bir değeri yoktur.

Yani kısacası ödenen zorunlu gss primleri sadece hastanelerde sağlık hizmetinden faydalanmanız için yatırıyorsunuz. Diğer türlü zorunlu genel sağlık sigortası prim ödemeleri emeklilik sayılmaz.

Gss prim ödemelerlerindeki amaç herhangi bir sağlık güvencesi olmayan, yani sigortası ya da bağkuru olmayan vatandaşın da hastanelerde sağlık hizmetlerinden ve ilaç yardımından ücretsiz yararlanmasıdır. Tabi katkı paylarını saymıyorum. Onları zaten herkes ödüyor.

Bir önceki yazı olan 4A Hizmet Dökümü Barkodlu Sorgulama başlıklı makalede 4a hizmet dökümü, 4a hizmet dökümü barkodlu ve 4a hizmet dökümü şifresiz hakkında bilgiler verilmektedir.

, , ,

One Response to Ödenen GSS primleri emekliliği etkiler mi?

  1. kilicaslan 15 Nisan 2016 at 09:56 #

    Gss hakkında bilgilendirme için tşk ederim

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz