üst

Kısmi Askerlik Borçlanması Nedir?

kısmi askerlik borçlanması

kısmi askerlik borçlanması

Askerliğini yapmak için Birliklerine giden Vatan evlatları, Asker bulundukları gün kapsamında Devlete “ Prim” olarak borçlanır. Askerlik Borçlanması kapsamında geçerli olan bu borçluluk süresini, askerden geldiğiniz zaman SGK Kurumlarına giderek, bu borçlanmayı böldürebilir,  yada ilerde toplu olarak ödersiniz. Kısmi borçlanmalar, sizin Emekli olmanızda engel teşkil eder. Bu nedenle, kesinlikle Askeri borçlanmanızın olmaması lazım.

Eğer Askeri borçlanma olduğu zaman, Emeklilik zamanlarınız geldiğince, rahat bir şekilde emekli olmak sizin için mümkün olmaz. İşte bunu hesaba katarak, Askeri borçlanmanın hemen giderilmesi ve telafisinin  de yapılması lazım. Kısmi askerlik borçlanması kapsamında geçerli olan bu borçlanma, Askeriyede bulunduğunuz günlere bağlı olarak Devlete ödenecek olan tutarlardır. Bu tutarları SGK tarafından hesaplama yaptırarak, Devlete kesinlikle ödemeniz gerekiyor.

Kısmi Borçlanma Nasıl İşler?

Asker gidilen tarihten itibaren bu borçlanma esas alınarak işlemeye başlar. Asker de bulunulan dönem ve askerden gelene kadar da Prim borçlanması olarak devam eder. Askeri borçlanma kısmı, belirttiğimiz gibi şartlara ve orada bulunulan döneme göre işler. Ancak, diyelim ki, askerde kalmaya karar verdiniz. Uzman,subay ve benzeri rütbeler altında.  Bu şekilde yaptığınız zamanda sadece askerlik süreniz işler ve sonrasındaki dönem zaten askeriye çalışanı olarak Emeklilik yasasına uygun bir şekilde Primleriniz işler.

Askerlik borçlanmasından kaynaklı olan ödemeler de, Askerden geldiğiniz zaman primlerinizi toplu veya bölümler haricinde vererek, bu açıkları kesinlikle kapatmanız gerekiyor.  Askeri borçlanmaların oluştuğu bu dönemler de, ilerleyen dönemlerde Emekli olma konusunda çok ama çok büyük sıkıntılar çekersiniz. Bu sıkıntıları yaşamamak için, Primleri düzenli bir şekilde kapatmak en mantıklı seçenek olacaktır.

Kısmi askerlik borçlanması hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar. Siz de varsa bir sorunuz bizlere yorum bölümünden sorabilirsiniz. Primlerinizi eksiksiz ödemeyi unutmayın

Bir önceki yazı olan Aile Hekiminden Nasıl Randevu Alınır? başlıklı makalede aile hekimi nedir ve aile hekimi randevu alma hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

kısmi askerlik borçlanması

, ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz