üst

kidem-tazminati

Kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır?

Çalışan bireylere belli şartların sağlanıyor olması halinde kıdem tazminatı ödenmektedir. Bu tazminatın ödenmesi için; aynı işveren kişiye yahut da tüzel kişiye ayrılan çalışma süresinin mutlaka bir yılı aşkın olması gerekir. İşten çıkarılan bireylerin kıdem tazminatı alabilmeleri için;

  • İşten ayrılma sebeplerinin mutlaka; ahlaka ve işverene karşı sorunluluk yaratabilecek sebepler içerisinde olmaması gerekir.
  • Çalışanın işten ayrılması halinde; işverenin herhangi bir iş aksaklığına uğramaması ve bunun yanında mutlaka iş yerinin huzurunun kaçmaması, iş sağlığının/çalışma standartlarının bozulmamış olması gerekir.
  • İşten ayrılma sebebi askerlik görevi neticesinde olabilir.
  • Çalışan kişinin emeklilik için gerekli olan sigorta primini doldurmuş olması yahut da emeklilik yaşının gelmiş olması sebebi ile ayrılmış olması gerekir.
  • İşçinin ölmüş olması olabilir. Ve tüm bunlara son olarak da;
  • Kadın çalışanın evlilik neticesinden işten ayrılması gerekmiş olabilir. Bu bağlamda yukarıda sayılan maddelerin biri yahut da bir kaçı sebebi ile işten ayrılmış olan bireyin kıdem tazminatı alma hakkı söz konusu olur.

İşten Rızası İle Ayrılanlar Ve Kıdem Tazminatı

İşçilerin kural olarak işten ayrılma sebeplerinin kendi rızaları dışındaki sebepleri kapsıyor olması gerekir. Fakat bu konunda bazı istisnaları söz konusudur. Bu bağlamda;

  • Askerlik sebebi ile
  • Sağlık sebebi ile
  • İşverenin iş etiği dışında kalabilir sayılacak davranışları ve çalışma koşulları oluşturması sebebi ile
  • Her ne olur ise olsun işçinin çalışma süresi bir yıl ve bir yılı aşkı ise; işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanmış olur.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

İş sözleşmesinin, kıdem tazminatı alınabilecek koşullar çerçevesinde son bulması halinde işçilerin ve işverenlerin kıdem tazminatı hesaplama sürelerine geçilir. Burada bir yılı baz alarak; 12 aylık çalışma hizmeti sunmuş olan bir çalışanın alabileceği brüt kıdem tazminatı tutarı; bir aylık net kazancın altına düşemez. Bu bağlamda hesaplamalar tam bir aylık kazanç üzerinden yapılır ve gereken kişiye bir yıllık çalışma karşılığında bir aylık kıdem tazminatı ödenir. Bir yılın üzerinde hizmet verenler için ise hesaplama bir yıllık oran üzerinden artışlar halinde olmalıdır.

Bir önceki yazı olan İsteğe bağlı sigorta nedir, primi ne kadar? başlıklı makalede isteğe bağlı sigorta başvuru, isteğe bağlı sigorta primi ve isteğe bağlı sigorta primi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz