üst

Kendi İşyerinde Sigortalı Olmak

Son dönemlerde birçok kişi bizlere “kendi işyerinde sigortalı olmak” konusu ile alakalı sorular yöneltiyor ve biz de en detaylı şekilde fikir örnekleri sunabilme noktasında üstün yazılar paylaşmaya önem veriyoruz. Şimdi sizlere sunacağımız yazı türü ile beraber bu soruya tam anlamıyla cevap bulabilme olanaklarına sahip olacaksınız.

Soru: Merhaba, Ben Aysel Türkmen. Kendi adıma bir işyeri açtım ve SSK’dan böylelikle daha kısa sürede emekli olabileceğimi öğrendim. Acaba, kendi işyerinde sigortalı olmak adına neler yapmak lazım? Bu işlem için hangi yollar izlenmektedir? Umarım bana en kısa zamanda dönüş yapabilirsiniz.

Cevap: Merhaba Aysel hanım, kendi işyerinizde 4/a kapsamında sigortalı olmanın mümkünatı yoktur. Bunun için 5510 sayılı yasanın yürürlük tarihi olan 1 Ekim 2008 yılından önce, şirket ortağı olan ve işyeri sahibi olan tüm kişiler, kendi işyerlerinde SSK’lı olarak gösteriliyordu. Fakat 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle artık kendi işyerinde SSK’lı olarak gösterilecek kişiler, sadece yasa koyucu tarafından sınırlandırılıyor. Daha detaylı açıklamak gerekirse;

Kendi-İşyerinde-Sigortalı-Olmak

5510 sayılı yasanın 81. Maddesinin “4”üncü maddenin birinci fıkrasının B bendi kapsamında sayılanlar ile beraber, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4. Maddenin birinci fıkrasının A bendi kapsamında sigortalı olarak bildirilemezler ifadeleri yer almaktadır. Bu ifade ile beraber ise işveren konumunda yer alan kişi, kendi işyerlerini açarken SSK2lı olarak bildirmelerinin önüne geçilmiştir. Bir örnek sunacak olursak, kocasına ve kendisine ait şirket şeklinde ki kreşte SSK2lı olarak 01.08.2001 tarihinden beri çalışan Bay B, bu işyerinde ki SSK sigortalılığı kesintiye uğramadığı sürece, direkt olarak SSK sigortalısı oluşuyla birlikte 2008’den sonra da devam etme olanaklarına sahiptir. Normal şartlarda işverenler Bağ-Kur, yani yeni adı ile 4/b sigortalısı olması gerektiğini de herkes bilmektedir.

Bir önceki yazı olan 2016 Pasaport Harç Ücretleri başlıklı makalede 2016 pasaport ücretleri, pasaport harç ücretleri ve pasaport harçları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz