üst

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli?

Birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesi de işten ayrıldıktan sonra SSK ne kadar geçerli sorusu… Eğer son 1 yılda 90 gün ve üzeri priminiz yatmış ise 100 gün muayene, eczane ve sağlıktan yararlanabilirsiniz. Fakat 90 günden az ise 10 gün kadar yararlanma süreciniz vardır ve 11. Gün farklı bir işten tekrar SSK’lı gösterilmeniz gerekmektedir.
İşsiz kalanlar adına devletin sağlık hizmetlerinden belli bir süre prim ödenmeden yararlanmak mümkündür. Bunun için sürecin sonunda gelir testi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz, çünkü bu testi yaptırmayan kişiler ayda 245 TL’lik bir ceza ile karşılaşabiliyorlar. İşten ayrıldıktan sonra SSK ne kadar geçerli sorusunun bir diğer tarafı ise, sağlık yararlanma süreleri bitince herhangi bir yerde veya şirkette çalışmama durumlarında, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kaydı için Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvurmak ve GSS primlerinin kendileri ödeme zorunluluğu yer almaktadır. Kurumca belirlenen test yöntemlerinden sonra aile içerisinde ki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı da asgari ücretin 1/3’ü olarak hesaplanır, sizlere GSS primi olarak devlet tarafından ödenir.
Temel bazda aile fertleri de bu sağlık sigortasından süreç boyunca faydalanabiliyorlar. Çocuk ve eş gibi bakmakla hükümlü olduğunuz kişileri yürürlükte olan 5510 sayılı kanuna göre belirtilen süreçlerde de tedavi ettirebilirsiniz. Çok sık sorulan işten ayrıldıktan sonra SSK ne kadar geçerli konusuna örnek bir yazı tanıtalım…
Soru: 10 yıldır çalışıyorum ve işten ayrılma durumum söz konusu. Eğer işimden ayrılırsam hem eşim, hem de çocuğum sigortadan ne kadar süre faydalanır? Aşamaları nelerdir?

Cevap: İşten ayrıldıktan sonra ki tarih itibariyle 10 gün kadar sağlık yardımı almak mümkündür. Ayrıca 90 gün prim ödemesi gerçekleştiyse, devlet 90+10 gün, totalde 100 gün daha işsiz olmanıza rağmen sağlık yardımı almanızı sağlamaktadır.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

işten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi 2016,isten cikinca ssk ne kadar gecerli 2016,sigorta kesildikten sonra muayene süresi 2016,işten çıktıktan sonra sigortadan yararlanma süresi 2016,işten çıkınca sigorta ne kadar devam eder 2016,işten çıktıktan sonra sigorta ne kadar devam eder,işten çıkınca sigorta ne kadar geçerli,işten çıktım ailem sgortadan nezamanakadar yararlanır,sgk çıkış sonrası sağlık,işten çıktıktan sonra ssk ne kadar devam eder

4 Responses to İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli?

 1. Hikmet oz 28 Haziran 2016 at 07:05 #

  7 aydır typ yani is kur tarafından okullarda çalışıyorum ve süremiz bitiyor ssk bitince kac gün sskdan yararlanabilirim

  • admin 1 Temmuz 2016 at 09:53 #

   Sgk priminizin en son yattığı günden itibaren yani işten ayrılış zamanından itibaren 100 gün süre ile SSK hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Başka sorularınız varsa alabiliriz

 2. özkan 25 Eylül 2016 at 17:19 #

  Slm hocam ben 1 haftalık sigorta giriş çıkışı yapmak ıstıyorum sağlık tan ne kadar süre faydalanirim

 3. vaner 17 Ekim 2016 at 11:58 #

  bende 12sinde iş çıkış oldu yaklaşık 10senedir ssk var ödenmiş kaç ay sskdan yararlanabilirim

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz