üst

istege-bagli-sigorta

İsteğe bağlı sigorta nedir, primi ne kadar?

İsteğe bağlı sigorta; çalışma hayatında olmayan fakat bir taraftan emekliliği için öte ki taraftan da devlet sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek adına prim yatıran bireylerin başvurmuş oldukları bir yöntemdir. 4/ b kapsamına dahil edilen isteğe bağlı sigortalılık; hem ev hanımlarının, hem sigortasız çalışanların, hem vergiden muaf esnafların yararlanmış olduğu bir yöntemdir.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Başvuru Şartları Nelerdir?

B bendi kapsamına dayanarak oluşturulmuş olan isteğe bağlı sigortalı olma şartları;

  • SGS’ leri imzalanmamış olan ve yurt dışında ikamet etmekte olan Türk vatandaşları ve bunun yanında bir de; TC sınırları içerisinde ikamet eden tüm vatandaşlar,
  • Zorunlu bir sigorta primi kapsamında olmayan hallerde çalışanlar,
  • Otuz günlük iş süresinden çok daha az çalışanlar yahut da farklı bir kapsam içerinde tam gün çalışmaya sözleşme yapmış bireyler,
  • Malullük ve yaşlılık aylığı almayan, herhangi bir ekstra yardıma tabi olmayanlar,
  • Tüm yukarıdaki şartların yanı sıra bireylerin on sekiz yaşını doldurmuş ve yaş itibari ile reşit olmaları halinde başvuru yapmış olmaları halinde, yaptıkları başvuru geçerli sayılır ve değerlendirmeye tabi tutulur.

Prim Hesabı Nasıl Olur?

İsteğe bağlı sigortalı olmak isteyen bireylerin; kazançlarının hem alt hem de üst sınırlarının belirlenmiş olması gerekir. Bu bağlam da en orta hali ile yani; % 32’ sinin alınması ile prim hesabı yapılmaya başlanır. Bu pay içerisindeki %12’ lik kısım genel sağlık sigortasına ayrılmış olan prim payını oluşturmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigortalılık Nasıl Sona Erer?

İsteğe bağlı sigortalılık halinin iptal edilmesi yahut da devam edilmemesi mümkün kılınmıştır. Bu bağlamda bireylerin son prim ödemelerini izleyen ay itibari ile yapmaları gereken;

  • Aylık alımına hak kazanmış olan bireyler için aylık alım talebi tarihinden itibaren,
  • İsteğe bağlı sigortalı bireyin ölümü söz konusu ise ölüm tarihinden itibaren,
  • İsteğe bağlı sigortalılık, zorunlu sigorta primi yatırmayı gerektiren bir işe başlanması halinde, zorunlu sigorta başlangıç tarihinden itibaren, sone erdirilebilir. İsteğe bağlı sigortalılık hali; herhangi bir çalışma zamanlarının olmadığı anlarda mantık dolu ve kesin yaptırılması gereken bir uygulamadır.

Bir önceki yazı olan Bağkur borcu olan sağlıktan yararlanır mı? başlıklı makalede bağkur, bağkur borçlu olanlar sağlıktan yararlanması ve bağkur borcu hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

isteğe bağlı sigorta primi ne kadar 2016

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz