üst

issizlik-maasi-nedir

İşsizlik maaşı nedir, şartları nelerdir?

Bugün size işsizlik maaşı nedir, işsizlik maaşı şartları nelerdir; bu konular hakkında konuşacağız. İşlerinden ayrılmak zorunda kalan ve uzunca bir süre maaşı olmayan bireylerin, özellikle de kadınların bu süreç içerisinde zor durumda kalmalarını engellemek ve bunun yanı sıra; sigorta kapsamında var olan tüm haklarından sorunsuzca faydalanabilmek adına tercih ettikleri, bir devlet hizmetidir.

İşsizlik Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

İşsizlik sigortasından kimlerin yararlanabileceği hakkında en doğru ve en kesin bilgiyi veren İşkur;

  • İşsizlik sigortası kapsamından faydalanabilmek adına bireylerin mutlaka kendi kusurları dışında işten ayrılmış olmalarını bekler.
  • İşten ayrılan bireylerin, ayrılma tarihinden geriye 120 gün kadar primli, sigortalı olarak çalışmış olmaları şartı aranır. Aksi halde, bireylerin geçmiş çalışmaları sigortasız olarak görülür.
  • Son üç yıllık bir süre için; 600 gün olarak belirlenmiş olan işsizlik sigortası priminin mutlaka eksiksiz olarak ödenmiş olması gerekir.
  • Sizler, yukarıda belirtilen tüm maddeleri kusursuzca biliyor olmak zorunda değilsiniz. Bu sebep ile kendinize en yakın İşkur merkezine gitmeli ve size atanan danışmandan tüm bilgileri anlayabileceğiniz ve eksiksiz bir halde almalısınız.
  • Son olarak işten mecburen ve kendi kusuru dışında ayrılmış olan bireylerin, işten ayrılma tarihinden itibaren otuz iş günü içerisinde İşkur’a başvurmuş olmaları gerekir.
  • İşkur başvuruları; sistemin online sayfasından olabileceği gibi herhangi bir İşkur ofisinden de olabilir.

İşsizlik Ödeneği Nerden Alınır?

İşsizlik ödeneği alacak olan bireylerin bu ödeneği hangi kurumlardan nasıl temin ödeneceği hakkında da fikir sahibi olması gerekir. Bu bağlamda İşkur;

  • İşkur ödeneği almaya hak kazanmış olan bireylerin bu haklarını, kendilerine en yakın PTT şubesinden temin edebileceklerini belirtmiştir. Sizler işsizlik maaşınızı herhangi bir PTT şubesinden alabilmek adına yalnızca nüfus cüzdanınızı yanınızda bulundurmalısınız.

İşsizlik Ödeneği Alırken Neler Yapılmalıdır?

İşsizlik ödeneği alan bireylerin, bu ödeneği alma haklarını düşürebilecek herhangi bir durum ile karşılaşmaları halinde mutlaka en uzun on beş içerisinde İşkur’a bildirmeleri gerekir. Aksi halde; maaşın kesilmesine neden olabilecek durumun birey tarafınca İşkur yetkililerine bildirilmemesi, bir araştırma sonucunda durumun ortaya çıkması; alınan ödeneğin faizi bile birlikte ödenmesine neden olacaktır.

Bir önceki yazı olan Sosyal yardım nedir, şartları ve sorgulama nasıl yapılır? başlıklı makalede sosyal yardım başvurusu, sosyal yardım bilgileri sorgulama ve sosyal yardım nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz