üst

İşsizlik Maaşı Neden Onaylanmaz?

Bilindiği üzere son dönemlerde işsizlik maaşının neden onay almadığı durumuyla alakalı çok sık sorular almaktayız. Bu kapsamda sizleri bilgilendirmek ve konuya ilişkin bilgiler almanızı sağlamak maksadı ile “işsizlik maaşı neden onaylanmaz?” konusuyla ilgili bilgiler sunacağız. Soru – Cevap kısmı ile sizlere daha ayrıntılı ve detaylı konuya hakim olmanızı sağlayacağız.

Soru: Selam, adım Asude. 2 yıl kadar bir iş yerinde çalıştım ve SSK’m düzenli olarak ödendi. Şimdi ise 1 ay kadar işyerinden ayrılıp, farklı bir işte 1.5 yıl kadar daha çalıştım. Şuan ise işten çıkartıldım ve işsizlik maaşı alamamaktayım.

Cevap: İşsizlik maaşından faydalanmak için bazı şartlar vardır, bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

  • Son 3 yıl içinde işten ayrılmama tarihinden önce 120 gün kadar kesintisiz olmak üzere toplamda 600 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir.
  • İşverenin haklı bir neden yokken işinize son vermesi yada çalışanın haklı bir sebep gösterilerek işten çıkarılması gerekmektedir. Aksi halde işsizlik maaşları alınamamaktadır.

işsizlik maaşı

İşsizlik sigortası 13. Yılına doğru emin adımlarla girerken, 5.3 milyonluk başvurudan sadece 1.5 milyonun talebi reddedildi. Çünkü bu kapsam dışında yer alanlar bir yana, ayrıca kanun ve uygulama da çıkan engeller işsizlik maaşının yaygınlaşmasına da set çekmektedir.

Ayrıca; hizmet akdinin sona ermesiyle beraber, önceki son 120 günün içerisinde yer alan kitleler, prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

  • 600 gün sigortalı olarak çalışmalı ve işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün kadar süre tanınmaktadır.
  • 900 gün kadar sigortalı olarak çalışıp, işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün kadar süre tanınmaktadır.
  • 1080 gün sigortalı olarak çalışmış ve işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün süre ile işsizlik ödeneği alma hakları verilmektedir.

Bir önceki yazı olan Doğum Parası Dilekçesi başlıklı makalede doğum parası dilekçesi indir ve doğum parası dilekçesi nasıl doldurulur hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

işsizlik maaşı neden onaylanmaz,işsizlik ödeneği neden reddedilir

,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz