üst

issizlik-maasi

İşsizlik maaşı ne kadar, 2016 yılı değişiklikleri neler?

2016 yılı işsizlik maaşları ve işsizlik maaşı şartları yeni düzenlemelerle belli oldu. İşsizlik maaşına yapılan düzenlemeler sonucu hem işsiz kalana daha fazla ödeme imkanı olacak, hem de ödeme süresi daha fazla olacak. Örneğin 3 Bin TL maaş alan biri işsiz kaldığında başvurusu halinde ödenecek işsizlik maaşı 2 bin 100 TL olacak.

İşsizlik maaşı düzenlemesi sadece bundan ibaret değil. Daha önce sadece işten çıkaranlara bağlanan işsizlik maaşı, bundan sonra kişi kendi isteği ile işten ayrılsa dahi işsizlik maaşı alabilecek. İşsizlik maaşı zammı ile beraber maaşlara %30 gibi bir artış söz konusu olacak. Böylece işsiz kalan vatandaşlar için İş kur tarafından ödenen işsizlik maaşı büyük bir gelir kaynağına dönüşüyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Hali hazırdaki sistemde kendi isteği dışında işten ayrılanlar ve işsiz kalanlar, son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartı ile işsizlik maaşı almaya vakıf olabiliyor. Bu saydığımız şartları yerine getirenler 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilir. Şuan ödenen işsizlik maaşı miktarı damga vergisi hariç, en düşük 653, en yüksek ise 1.307 TL arasında değişiyor.

İşsizlik Maaşında Yapılacak Değişiklikler

İşsizlik maaşı asgari ücretin artmasıyla beraber aynı oranda %30 artacak. Böylece işsizlik maaşı zammı 305 TL olacak. İşsizlik maaşında olacak değişiklikler maddeler halinde sıralarsak:

  1. Kendi isteğiyle işten çıkan vatandaşlar da işsizlik maaşı alabilecek.
  2. Sigorta ödeme gün sayısı koşulu 120 günden 100 güne düşürülecek.
  3. İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için sürekli çalışma şartı 30 güne düşürülecek.
  4. 10 ay süreyle alınabilen işsizlik maaşı artık 15 ay boyunca alınabilecek.
  5. İşsizlik maaşının geçim kaynağına dönüşmemesi adına bazı önlemler alınacak.

İşsizlik maaşı 2016 yılında bu değişiklikler beraber yeniden şekillenecek. Bu kararlar sonrası işsizlik maaşı için daha fazla kişi başvuru yapacaktır. Yorumlarınız ve sorularınızı bekliyoruz.

Bir önceki yazı olan Emeklilik maaşı bekleyenlere avans ödemesi başlıklı makalede avans ödemesi, avans ödemesi ne kadar ve avans ödemesi şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz