üst

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok kişi işsizlik sigortasından faydalanmak için araştırmalar yapmakta. Bunun için ilk şart, kendi kusurunuz sebebiyle işen çıkarılmamaktır! İşverenden kaynaklı, fazla mesai vermeme, ücret ödememe, hakaret ve küfür gibi sebepler başta olmak üzere; bunları ispatlama koşuluyla istifa ederek işten ayrılabilirsiniz. Bununla beraber işsizlik maaşı almak da mümkündür. İspat veya kanıt olmadan ise alma şansınız yoktur.

İşveren, işinize son verdiyse veya işyeriniz kapandıysa, sürekli bir iş akdi yaptırdıysanız ve süre bitince işi bıraktığınız vakit işsizlik maaşı alabilirsiniz. sayılmış olan bu nedenlerden herhangi birisini barındırma koşulu ile birlikte kolaylıkla bu maaşı alma durumu söz konusudur. “İşten ayrılma bildirgesi” işveren 3 nüsha olarak hazırlamak durumundadır. Bu 3 nüshanın, 1.si kendisine, ikincisi işten ayrılana, üçüncüsü ise iş çıkış sebebiyle birlikte İŞKUR’a gönderilmelidir. İŞKUR, işten çıkarılma sebeplerini göz önünde bulundurur ve işten çıkarılana işsizlik maaşı verilip, verilmeyeceği hususunda bir karara bağlar. İşsizlik maaşı alabilmek için 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurmak şarttır. 30 gün geçtikten sonra da her geçen gün için ücretini işsizlik maaşından alamazsınız. 2 ay sonra tekrar bir başvuru gerçekleştirmeniz durumunda ise yine maaş alamazsınız. Başvuru yaptıktan 1 ay sonra İŞKUR’a gidip, işsizlik maaşınızı hesap cüzdanınızla beraber alarak ilgili bankadan çekim yapmak mümkündür.
İşsizlik maaşı alma şartları ise şu şekilde sıralanmaktadır;
·         Çalışanın kendi isteği veya kusuru dışında işini kaybetmiş olması
·         Son 3 yıl içerisinde 600 gün kadar sigorta primi ödenmiş olması
·         İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru 120 gün boyunca kesintisiz hizmet vermiş olması
·         İşten ayrılan kişi, yukarıda ki koşulları taşıyorsa net olarak işsizlik maaşı alabilir. Ayrıca işyeri kapandığında veya iflas ettiğinde de işsiz kalanlar fondan işsizlik maaşı alabilirler.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz