üst

İkiz Bebek Çocuk Borçlanması

SGK tarafından düzenlenen ve Meclis tarafından onaylanan Doğum Borçlanması, bazı yükümlülükleri karşıladığınız zaman geçerli olur. Yani bebek sayısı burada önemli. Ayrıca doğrumdan sonra geçen zamanında önemli bir etkisi söz konusu. İkiz Bebek Çocuk Borçlanması, doğum öncesi karın bölgesinin belirli bir ağırlığa ulaşması, bu nedenle çalışmama ve doğumdan sonra da kendine gelememe yüzünden çalışmama gibi sorunlardan dolayı olan borçlanma süresidir.

İkiz bebek veya daha fazlası için borçlanmayı gerektiren haller var. İkiz bebekleriniz olduğu zaman, Devlet tarafından Borçlanma yasası devreye girer. Bu sürelerden sonra geçen zamanda dahil edilerek, size devlet tarafından para verilir. Devlet, bu konuda kesin yasalar çıkarmakla beraber, Kadınların çalışmama durumları ve çocuktan sonraki Maddi zorluklarda göz önüne alınarak, kısa sürede Borç bağlanması gibi etkenler ortaya çıkar.

Borçlanma Talibinde Bulunma

TBMM ve SGK düzenlemelerinden sonra, çoklu doğum sonrasında devlet tarafından borçlanma yasası ortaya çıkar. Bu ekonomik durum içinde geçerlidir. Yani çok sayıda çocuğun olması, gelişen bir nüfus ve bununla beraber ülkeye katkısını dokunulacağı göz önüne alınır. Bu nedenlere bağlı olarak da Borçlanma yasası çıkar.

2 veya daha çok çocuk sayısına ulaşıldığında, ailenin maddi zorlukları da göz önüne alınarak, belli bir miktar para bağlanır. SGK üzerinden yada en yakın SGK kurumundan bu konuyla ilgili dilekçeler verilerek, kısa sürede cevap alınmasını sağlarsınız. Diyelim ki, İkiz bebeğiniz var, Borçlanma olmaz diye düşünmeyin. Hemen sigortalar kurumlarına yada İnternet Üzerinden ulaşarak başvurularınızı hızlı bir şekilde yapın. Daha fazla çocuk yaptığınız zaman, doğum öncesini pek kapsamasa da, doğumdan sonra çalışılmayan zaman da dahil edilerek, Borçlanma yasasından faydalanmak sizin için mümkün olur.

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

3 Responses to İkiz Bebek Çocuk Borçlanması

 1. Ekrem Koc 27 Mart 2016 at 15:08 #

  Esim 1976 yilinda sigortali ise basladi 1978 yilina kadar 1978 yilinda evlendik bu zamana kadar ev hanimi olarag yasamini surdurmegte 3 cocugumuz oldu cocuglar uzerinden geriye donug borclamayla emegli olabilirmi hangi kiriterleri takib edecegiz tesekurler

  • admin 27 Mart 2016 at 15:40 #

   Çocuk borçlanması yapabilirsiniz ama bu zamana kadar ev hanımlığı suresince sigorta primleri odenmediyse emekliliğe daha çok vardır. Borçlanma için sgkya başvuru yapmanız gerekir

 2. Ekrem Koc 27 Mart 2016 at 15:44 #

  Aciklamaniz bilgileriniz bize yeterli oldu tesekurler

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz