üst

GSS Yurtdışında Yaşayanlar

Bilindiği gibi son dönemlerde pek çok yurtdışında çalışan kitleler, genel sağlık sigortası kapsamında nasıl faydalanacağı sorusunu araştırmakta. Bizler de GSS Yurtdışında Yaşayanlar ile alakalı soru – cevap kısmının yanı sıra, konuya da fazlası ile açıklık getirebileceğimiz bir işlevsellik sunmayı ihmal etmedik.

SORU: GSS Yurtdışında Yaşayanlar için geçerli midir? Ben yurtdışında yaşıyorum ve Türk vatandaşıyım. Beni de kapsamakta mı? Teşekkürler. –Hilal Boztepe

CEVAP: Hayır. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlar kapsam dışında kalmaktadır. Çünkü kanun Türkiye’de ikamet edenlerin GSS’li sayılacağı şekilde düzenlenmiş ve yasa tasarısı olarak sunulmuştur.

gss-yurtdışı

GSS çerçevesinde ise yurtdışında resmi ikameti olan vatandaşların, herhangi bir mağduriyet yaşamamaları adına da başkonsolosluklara ikamet bildirimi yapmaları gerekmektedir. Yurtdışında yaşayan vatandaşların muaf olduğu bu uygulama ile beraber, yurtdışında ikamet etmekle birlikte durumun başkonsolosluklara beyan etmemiş olan vatandaşlar, borç bildirimi ile karşılaşabilmektedir. Şimdiye kadar herhangi bir adres beyanında bulunmayan kitleler ise, en yakın zamanda başkonsolosluğa gitmeli ve posta yolu ile yurtdışı adreslerini bildirmelidir. Daha sonra ki süreçlerde ise GSS Yurtdışında Yaşayanlar ile alakalı temel bir durum söz konusu olacağı gibi, belki de bundan faydalanma şansı bulabileceksiniz. İkamet adresi Türkiye’de olmakla birlikte yurtdışında bulunan vatandaşların ise gelir testine başvurması gerekebilir.

Buna istinaden GSS Yurtdışında Yaşayanlar kapsamında değerlendirmeler söz konusu olacağı gibi, sizler de seyahatlerinizde veya belli dönem aralıklarında geldiğiniz vakit, Türk vatandaşı olarak devlet hastanelerinden indirimler ile faydalanabilecek ya da ücretsiz muayene olma şansına sahip olabileceksiniz. Bu alanda ciddi bildirimler sunan yasa tasarısı ise, 2016 yılında değişmesi muhtemel olan bu hizmeti tekrar yürürlüğe sokmadı ve bu sene de aynı kapsamda hizmet sundu.

Bir önceki yazı olan SSK İş Yeri No Sorgulama başlıklı makalede iş yeri no öğrenme, ssk iş yeri no ve ssk iş yeri no sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

devlet memurlari yurt disinda sgk den nasil yararlanirlar,https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1831 GxwPjkwzOA1KwoQfIza-g7QhFAejLNhl4uf2ZZ3SKhylmu2gSUO916F5yYOKfg7H 3aaf5ad416a21877dd342097527434a0fa2d91af&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

,

One Response to GSS Yurtdışında Yaşayanlar

  1. Ayse 5 Haziran 2016 at 01:15 #

    Merhaba ,
    Ben yurtdisinda yasiyorum GSS sorgulamasi yaptigimda 8. Bin TL GSS prim borcu oldugu gozukuyor bu borcu nasil sildire bilirim bu imkanim varmi 2008 yilindan beri yurtdisinda yasiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz