üst

GSS Yapılandırma Süresi Uzatıldı!

Genel Sağlık Sigortalısı olarak tescil edildiği halde, daha önce hiç gelir testine başvurmayan kişiler için son tarih tekrar değişti. Buna göre son tarih GSS yapılandırma adına 30 Eylül 2015 tarihinden, 30 Kasım 2015 tarihine kadar uzatıldı.
Ayrıca borçları yapılandırma konusunda taksit ve peşin ödeme olarak iki farklı yöntem de sunan GSS, resmi gazetede yayımladığı tarihi takip eden vatandaşlar için, on iki ay içerisinde yerleşim merkezlerine giderek sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir testi için başvurmalarını talep ediyor. Bu başvuru dahilinde ise sigorta tescilleri onanacak, sizlere test sonucuna göre başlangıç tarihi verilecek ve gelir seviyesine göre primleri tahakkuk edecektir.
Daha önce gelir testi yaptırdınız ve GSS yapılandırma konusunda prim borçlarını yapılandırma ile alakalı nasıl yapacağınız hususunda bilgi sahibi değil misiniz? Yapmanız gereken şey, başvuru süreci boyunca, tescil başlangıç tarihinden itibaren gelir testinin sonuçlandığı tarihe kadar aile içerisinde kişi başına düşen geliri, asgari ücretin 2 katından fazla olarak kabul edecek ve bu seviye esas alınarak tahakkuk edilecektir.  11.9.2014 tarihinde açıklanan habere göre, bu kapsamda ki kişiler GSS yapılandırmasigorta primlerini ise, tespit edilen gelir seviyesi esas alınarak tescil başlangıç tarihinden itibaren tahakkuk edecektir. Bu kişilerce önceden primi ödenmiş olan süreler güncellenmeyecek ve 10/9/2014 tarihinden önce ödenen Genel Sağlık Sigortası primlerinin iadesi de yapılmayacaktır.

Yeniden yapılandırma başvurusunu ise var olan başvuru formunu doldurmak suretiyle elden veya posta yolu ile, ikametgahının bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne sunabilirsiniz. Başvurular posta yoluyla yapılması durumunda, PTT kargonun veya APS yolunun tercih edilmesi söz konusu. Kurum ve kurum evrak kayıtlarına giriş tarihi de, tekrar kurum tarafından verilen tarihlere göre kabul edilmektedir. 

Bir önceki yazı olan Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanırım? başlıklı makalede eş sigortası ve sigorta hakkında bilgiler verilmektedir.

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz