üst

GSS Sorgulama

Yakın zaman önce gelir testi yaptırdıysanız ve bu işler size çok karışık geliyorsa, muhtemelen henüz GSS sorgulama işlemi yapmamışsınızdır. Gelir testi yaptırdıysanız bu test iki hafta içerisinde kaymakamlıklar aracılığı ile sonuçlandırılır ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilir. Bu tarihten itibaren testinizin sonucuna göre genel sağlık sigortasından yararlanabilmek için prim borcu ödemeniz gerekir. Bu borcu ödemediğiniz takdirde sağlık imkanlarından ücretsiz yararlanmanız söz konusu olmayacaktır ve bu borç her zaman karşınıza çıkacaktır. Her zaman ve her koşulda devlet dairelerinde karşınıza çıkacak bu borçla karşılaşmak istemiyorsanız yapmanız gereken şey bu borcunuzu ödemek olacak. Eğer gelir testi yaptırmadıysanız bu borç en yüksek miktardan işlemeye başlayacaktır.

gss1GSS Prim Borcu

Ancak gelir testi yaptıranlar için GSS prim borcu bu testin sonucuna göre işlemeye başladı. Eğer geliriniz düşükse aylık 50-55 lira gibi bir ücret ödemeniz gerekir. Bu miktar 200-250 liraya kadar gelirinize göre yükselecektir. Miktar ne olursa olsun aylık olarak ödemediğiniz prim borçlarınız birikecek ve bir gün ödemenizin çok zorlaşacağı bir seviyeye gelecektir. Borcunuz bu seviyelere gelmeden önce dikkatli olmalısınız ve ara ara şimdi, bu yazımızda anlatacağımız sorgulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bu sorgulama işlemi sonrasında aylık borcunuzu ve genel borcunuzu sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle bazı gereklilikleri yerine getirmeniz gerekiyor.

GSS Borç Sorgulama

Borcunuzu sorgulamak için öncelikle kendinize ait e devlet şifrenizi satın almanız gerekiyor. Bu devlet şifresi GSS borç sorgulama işlemini yapabilmeniz adına gerekli bir şifre… Bu şifre yardımıyla aynı zamanda devlet ile ilgili sayısız işlemi de gerçekleştirebileceksiniz. Ancak bu yazımızda Genel Sağlık Sigortası ile ilgili borcunuzu sorgulamayı sizlere anlatıyoruz. Şifrenizi en yakın PTT şubesinden birkaç lira ödemek suretiyle satın almanız her zaman mümkün. Ayrıca şifrenin çalınması ve kaybolması gibi durumlarda yine kimliğinizi göstererek yeni bir şifre alabilirsiniz. Fakat bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için ilk e devlet girişinde şifrenizi değiştirmeli ve portala mail adresiniz ile birlikte telefon numaranızı kaydetmelisiniz. Bu sayede şifrenizin ve e devlet üyeliğinizin güvenliği artar.

gss-sorgulamaGenel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

Bütün bu işlemleri yaptıktan ve sisteme giriş yaptıktan sonra Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemini birkaç adımda gerçekleştirmeniz mümkün olur. Ancak sık yapılan bir hatadan sizlere bahsetmemiz gerekiyor. Genelde insanlar bu şifreyi aldıktan sonra herkesin borç bilgisini sorgulayabileceğini düşünüyor. Oysa bu yanlış bir bilgi çünkü e devlet şifresi kişiseldir. Yani bu şifre ile yalnızca şifreye kayıtlı kişinin borç bilgisini sorgulayabilirsiniz. Bu nedenle kimin borcunu sorgulamak istiyorsanız, o kişiye ait e devlet şifresini almanız gerekiyor. Bir şifre ile bir başka kişinin Genel Sağlık Sigortası borcunu sorgulamanız mümkün değil.

Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

Sorgulama işlemini yapabilmek için sisteme girdikten sonra sol kısımdan hizmetleri seçeceksiniz ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait hizmetler sekmesinden GSS Borç Sorgulama kısmına tıklayacaksınız. Bu tıklama ile birlikte sorgulama işleminiz gerçekleşecek ve bütün borçlarınız ortaya çıkacak. Bu aşamadan sonra borçlarınızı ödemek isterseniz yine e devlet portalı size özel bir imkan sağlıyor ve bu borcunuzun kredi kartı ile online olarak ödenebilmesini mümkün kılıyor. Portalın aşağı kısmında yer alan kredi kartı ile öde seçeneğini tıklayarak ve kredi kartınızın bilgilerini girerek, internet üzerinden güvenle ödeme gerçekleştirebilirsiniz ve borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Ancak Genel Sağlık Sigortası sorgulama işleminden sonra ödeme yapabilmek için bir adet limitli kredi kartına ihtiyacınız var.

Bir önceki yazı olan SGK Detaylı Hizmet Dökümü başlıklı makalede SGK Detaylı Hizmet Dökümü, sgk detaylı hizmet dökümü almak ve ssk detaylı hizmet dökümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1824 rp5HFi2443lByrgv67kTy74VABi78xaYG1NPJJ4VxB7twYG06-r_6rMgGsiDZ89d dc6b64316eb307cf1bc4a284bd9840ad19f8c490&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme,https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1833 PvmJEu_yEdgdk5VIHzdQSboyN5scuFqeUErHHlamgoCM2VoGujtx02CKRQ9XiMvT 620230d155e6eacdf923f70d146feb7c92409f4b&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

, , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz