üst

gss-indirimi

GSS Prim İndirimi nedir, nasıl faydalanılır?

Herkesi sigortalı yapmak için devletin uygulamaya koyduğu genel sağlık sigortası yöntemidir. Bu yöntem aracılığıyla herkesin sigortalı olması hedeflenmektedir. Genel sağlık sigortası ile birlikte birçok insan sigortalı olmaktadır. Ancak bu bir çeşit zorunlu sigorta haline gelmiştir. Yani yeni dönem ile birlikte sigortalı olmayan herkesin genel sağlık sigortası kapsamına alınması amaçlanmıştır. Bu yöntemi bir kesim tarafından eleştirilirken bir kesim de gayet makul bulmuştur. Özellikle GSS indirimi ile birlikte son derece yararlı olacaktır.

Genel Sağlık Sigortası Nedir

Genel sağlık sigortası herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin sağlık hizmetinden yararlanması için geliştirilen bir uygulamadır. Genel sağlık sigortası primleri kişinin gelirleri üzerinden hesaplanmaktadır. Gelir ile oranlı olarak prim ödeyerek genel sağlık sigortasından faydalanılacaktır. Bu sistem ile ülkede bulunan vatandaşların sağlık kapsamı dışında kalmasının önüne geçilecektir. Gelir testi yaptırıldığından hiç geliri olmayanlar herhangi bir prim ödemek zorunda kalmayacaktır.  Geliri yüksek olan kişilerin ödediği primlerde daha fazla olacaktır. Bu bir aralık ile belirlenmiştir. Yani herkesin ödeyeceği prim miktarı değişiklik göstermektedir.

Genel Sağlık Sigortası İndirimi Nedir

Genel sağlık sigortası primlerinde yeni dönemde indirim planlanmaktadır. Yani sigortası olmayan ve genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyen bütün vatandaşlardan aynı prim alınacaktır. Genel sağlık sigortası için indirim yapılmasıyla daha çok kişiye ulaşılması hedeflenmektedir. Prim borçlarının daha da düşmesi nedeniyle insanlar üzerinde ki sağlık hizmeti ağırlığı hafifleyecektir. İndirim sisteminin devreye girmesi halinde gelir testlerinin herhangi bir anlamı kalmayacaktır. Gelir testleri resen yapılarak bunun için başvurulma zorunluluğu da ortadan kalkacaktır.

Genel Sağlık Sigortasının Faydaları Nelerdir

Genel sağlık sigortası ile hedeflenen herkesin eşit miktarda sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesidir. Bu sistem ile birlikte sigortası olmayan kişiler de sağlık hizmetlerinden sigortalı gibi yararlanabilecektir. Primler kişilerin gelirlerine göre olduğu için bu nedenle de ödeme de sıkıntı olması önlenecektir. Herhangi bir sağlık sorunun da yüksek ücretler ile hastaneye gitmek hem maddi hem de manevi zararlara neden olacaktır. Genel sağlık sigortası yöntemi ile sağlık hizmetlerinden daha düşük miktarlarla yararlanmak mümkün olacaktır.

Bir önceki yazı olan Asgari geçim indirimi (AGİ) nedir, nasıl hesaplanır? başlıklı makalede agi nedir, asgari geçim indirimi ve asgari geçim indirimi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

Henüz Bir Yorum Yok. İlk Sen Ekleyebilirsin.

Yazı Hakkında Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz